TAMPEREEN PYRINTÖ

Pyrinnölle Vuoden kasvattajaseura -palkinto

Suunnistusvalmentajat ry. on palkinnut vuoden 2016 kasvattajaseurana Tampereen Pyrinnön.

Pyrinnön meriitteihin kuuluivat mm. Nuorten Jukolan kaksoisvoitto, Nuorten Tiomilan poikien sarjan voitto ja tyttöjen sarjan hopeasija, Venlojen viestin hopeasija kokonaan omilla kasvateilla, peräti 14 TP:läistä edusti Suomea v. 2016 ja Pyrintö voitti SM-pistetilaston kahdeksannen kerran peräkkäin.

Suunnistusvalmentajat palkitsi myös Kooveen Raimo Arvolan vuoden seuravalmentaja -palkinnolla. Ramin meriitteinä oli Jukolan viestin ja SM-viestin voittojoukkueiden kokoaminen, valmennus ja managerointi.

Riikka ja Lammikko pokkasivat Vuoden Kasvattajaseura -palkinnon Suunnistusvalmentajien uudelta puheenjohtajalta Mikko Niskaselta (vas) ja varapuheenjohtaja Kalle Virtaselta.

Riikka ja Lammikko pokkasivat Vuoden Kasvattajaseura -palkinnon Suunnistusvalmentajien uudelta puheenjohtajalta Mikko Niskaselta (vas) ja varapuheenjohtaja Kalle Virtaselta.

TP vuonna 2016
  • SM-pistetilasto: 1.
  • Mitaleja SM-kisoissa: 52
  • Venlojen viesti: 2.
  • Jukolan viesti: 13.
  • Tiomila miehet: 25.
  • Tiomila naiset: 14.
  • Tiomila HD16: 2.
  • Nuorten Jukola: 1. ja 2.
  • Ungdomens Tiomila HD18: 1.
  • Ungdomens Tiomila D18: 2.
  • Arvokisat:
    • Florian Howald (SUI): MM sprinttiviesti 2., EM sprintti 3., EM viesti 1.
    • Saila Kinni: MM pitkä 5., MM keskimatka 21., EM keskimatka 6., EM pitkä 20.
    • Venla Harju: MM sprinttiviesti 7., EM sprinttiviesti 4., EM sprintti 9., EM keskimatka 9.
    • Aleksi Niemi: EM sprinttiviesti 4., MM sprintti 24.
    • Severi Kymäläinen: EM sprintti 37.
    • Anton Kuukka: nuorten MM viesti 3., nuorten MM keskimatka 7., nuorten MM pitkä 10., nuorten MM sprintti 15.
    • Simona Aebersold (SUI): nuorten MM sprintti 1., nuorten MM keski 1., nuorten MM viesti 1., nuorten MM pitkä 12.
    • Valerie Aebischer (SUI): nuorten MM pitkä 2., nuorten MM sprintti 11.
    • Tobia Pezzatti (SUI): nuorten MM sprintti 5., nuorten MM pitkä 26., nuorten MM keski 29.
    • Julie Emmerson (GBR): nuorten MM viesti 5., nuorten MM keski 58.
    • Anni Haanpää: nuorten EM viesti 1., nuorten EM pitkä 26., nuorten EM sprintti 31.
    • Lotta Eerola: nuorten EM pitkä 1., nuorten EM sprintti 10., nuorten EM viesti 14.
    • Mikko Eerola: nuorten EM viesti 4., nuorten EM pitkä 10., nuorten EM sprintti 22.
    • Leo Matinheikki: nuorten EM sprintti 3., nuorten EM pitkä 43.
    • Juha Lilja: nuorten pysu-EM viesti 1., nuorten pysu-EM sprintti 16., nuorten pysu-EM keskimatka 16., nuorten pysu-EM pitkä 6.
    • Saara Yli-Hietanen: nuorten pysu-EM sprintti 12., nuorten pysu-EM keski 9., nuorten pysu-EM pitkä 6.
    • Kaarina Nurminen: nuorten pysu-EM sprintti 6., nuorten pysu-EM keski 13.