Kuusi pyrintöläistä arvokisoihin

Aikuisten ja nuorten MM- ja EM-kisoihin valittiin 6 pyrintöläistä ja 3 varalle

Suomen MM-joukkue Italiassa 4.-13.7.2014

  • Naiset: Sari Anttonen Keuruun Kisailijat (pitkä matka), Sofia Haajanen SK Pohjantähti (pitkä matka), Minna Kauppi Asikkalan Raikas (sprintti ja keskimatka), Saila Kinni Tampereen Pyrintö (keskimatka ja pitkä matka), Venla Niemi Tampereen Pyrintö (sprintti ja keskimatka), Marika Teini SK Pohjantähti (sprintti).
  • Miehet: Antti Anttonen Vaajakosken Terä (sprintti), Mårten Boström IFK Lidingö (sprintti), Pasi Ikonen Vaajakosken Terä (keskimatka ja pitkä matka), Severi Kymäläinen Tampereen Pyrintö (sprintti), Jani Lakanen Vaajakosken Terä (pitkä matka), Tuomo Mäkelä Angelniemen Ankkuri (sprintti), Mikko Sirén Angelniemen Ankkuri (keskimatka ja pitkä matka), Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi (keskimatka).

Viestin ja sprinttiviestin joukkueet nimetään myöhemmin.

Suomen joukkue nuorten MM-kilpailuihin Bulgarian Borovetsiin 21.-27.7.2014

  • Tytöt: Jannina Gustafsson SK Uusi, Anna Haataja Ounasvaaran Hiihtoseura, Noora Koskinen Hiisirasti, Emmi Jokela Suunta Sepot, Pihla Otsamo Helsingin Suunnistajat, Henna Skog KooVee. Varalla: Elisa Mäkinen MS Parma.
  • Pojat: Topias Ahola Navi, Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri, Aleksi Niemi Tampereen Pyrintö, Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura, Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat, Arttu Syrjäläinen Helsingin Suunnistajat. Varalla: Veli Kangas Helsingin Suunnistajat, Elias Kuukka Tampereen Pyrintö, Otto Loukkalahti Hiidenkiertäjät, Arto Talvinen MS Parma.

16- ja 18-vuotiaden EM-kisoihin Makedoniaan valittiin 2+2 pyrintöläistä

Nuorten EM-suunnistukset järjestetään tänä kesänä Makedonian Strumicassa 26.-28.6. (sprintti, pitkä matka ja viesti). Pyrinnöstä valittiin joukkueeseen Teemu Eerola ja Anni Haanpää sekä varalle Anton Kuukka ja Konsta Puranen.

  • Tytöt 16: Ida-Marie Cederberg Pargas IF, Anni Haanpää Tampereen Pyrintö, Veera Klemettinen Suunta Jyväskylä, Amy Nymalm Pargas IF, varalla Sanni Norrbacka Hyvinkään Rasti.
  • Tytöt 18: Anna Haataja Ounasvaaran Hiihtoseura, Emmi Jokela Suunta-Sepot, Noora Koskinen Hiisirasti, Karoliina Ukskoski Perhon Kiri, varalla Alexandra Enlund IF Femman.
  • Pojat 16: Teemu Eerola Tampereen Pyrintö, Tuomas Heikkilä Helsingin Suunnistajat, Aaro Julkunen MS-Parma, Emil Sevelius OK Orient, varalla Konsta Puranen Tampereen Pyrintö.
  • Pojat 18: Joonas Ahola Navi, Topias Ahola Navi, Olli Ojanaho Ounasvaaran Hiihtoseura, Topi Raitanen Helsingin Suunnistajat, varalla Anton Kuukka Tampereen Pyrintö

Jukolan viesti Kuopiossa 14.-15.6.

Jukolan viesti suunnistetaan Kuopion takana Vehmersalmella 14.-15.6.

Pyrinnöltä lähtee peräti 20 Venla-joukkuetta (ja vielä päälle yksi TP-hiihtäjien joukkue!).

Ykkösjoukkueemme muodostavat Anni-Maija Fincke, Riina Kuuselo, Venla Niemi ja Saila Kinni.

Miehissä meillä on nyt (vain) seitsemän seitsikkoa. Ykkösjoukkueemme on nuori ja nälkäinen: Anton Kuukka (18), Elias Kuukka (20), Severi Kymäläinen ( 23), Leo Laakkonen (25), Severin Howald (25), Aleksi Niemi (19) ja Florian Howald (23).

Kisaa voi ja kannattaa seurata niin TV:stä, radiosta kuin netistäkin. www.jukola.com/2014 , TV2/La: klo 13.45 – 18.00 ja miesten viesti La-Su klo 22.45 – 11.00.

Leave a Comment