Koripallojaoston päättäjäisiä vietettiin Pyynikin palloiluhallilla maanantaina 20.5.2024. Tilaisuudessa jaettiin perinteiseen tapaan juniorijoukkueiden kausipalkinnot sekä jaoston kiertopalkinnot ansioituneille joukkueille, pelaajille, valmentajille ja muille seuratoimijoille.
Kuvat: Mikko MJ Pitkänen
Koripallojaoston kiertopalkinnot | |
Tyttöjen valmentaja, Rauno Mäkelä – palkinto | Juho Kamppuri |
Poikien valmentaja, Jarmo Laitinen – palkinto | Mika Talola |
Vuoden minivalmentaja | Sanni Hellgren |
Vuoden tyttöjuniori | Emilia Kurjanmäki |
Vuoden poikajuniori, Antero Lehto – palkinto | Eelis Männistö |
Esimerkillinen juniori | Topi Mattila |
Vuoden harjoittelija | Nessa Etu-Seppälä |
Monipuolinen urheilija, Seija Leino – palkinto | Amanda Eskelinen |
Vuoden toimitsija, Jykän Pysti | Nina Talola |
Miesten paras, Damon Williams – palkinto | Kion Williams |
Naisten paras, Anniina Äijänen -palkinto | Saana Kujala |
Vuoden juniorijoukkue | WU17 (SM-pronssi) |
Vuoden joukkue | MU19 (SM-hopea) |
Vuoden Pyrintöläinen | Taina Hurme |
Joukkue | Palkitut | |
T2017 | Jaanika Jokinen | Elsi Utriainen |
P2017 | Emil Laakso | Kashyap Abhinav Chandra |
T2016 | Neela Virtanen | Sofia Nieto Calzón |
P2016 | Toivo Tanttu | Raam Gorle |
T2015 | Linda Hongisto | Fanni Järvi-Laturi |
P2015 | Vilho Jyrkkä | Alvar Lahti |
T2014 | Vilma Paavilainen | Emilia Lilius |
P2014 | Davis Murphy | Matias Tuomisto |
T2013 | Ilona Mäenanttila | Helka Saarvanto |
P2013 | Eelis Hiirula | Miro Blazek |
T2012 | Amanda Laitinen | Linnea Mustonen |
P2012 | Onni Tikkanen | Max Ahoniemi |
T2011 | Kaisla Honkanen | Siiri Fränti |
P2011 | Kasper Niemi | Otto Nummi |
T2010 | Tessa Heiskanen | Mariam Sarumi |
P2010 | Aksu Laurio | Rasmus Sjöstedt |
T2009 | Viivi Tervo | Iida Reunanen |
P2009 | Noa Larm | Eeli Mäkinen |
T2008 | Senni Toljamo | Seela Kankaanpää |
P2008 | Atte Kirkkomäki | Samuel Tiainen |
T2007 | Nessa Etu-Seppälä | Ellen Mäki-Hakola |
P2007 | Ville-Pekka Eskelinen | Onni Orava |
T2006 | Sini Virkki | Jenni Honka |
P2006 | Jaakko Nieminen | Mikael Parsiala |
T2005 | Elisabet Hollmerus | Vilma Salonen |
P2005 | Eelis Männistö | Emil Eskelinen |
Miesten edustusjoukkueen tunnustuspalkinnot |
Laura Alijoki |
Teppo Alijoki |
Mirja Onduso |
Pia Kirkkomäki |
Esa Jäntti |
Läntisen alueen palkitut |
U14 tyttöpelaaja Alisa Nikkilä |
U16 tyttöpelaaja Alina Nikkilä |
U19 poikapelaaja Aaron Montonen |
Erotuomari Juho Tervo |