SEURAPALKINNOT 1991-

Oravatulokas

Palkinnon saa nuori suunnistajan alku, joka on ’nostanut päätään’ kisarintamalla.

  • 1991: Mikko Moisander
  • 1992: Ville Verkama
  • 1993: Lauri Oikarinen
  • 1994: Mika Rantanen
  • 1995: Juho Saarikko
  • 1996: Saila Kinni
  • 1997: Pekka Haverinen
  • 1998: Paula Ojanen
  • 1999: Jussi Reijonen
  • 2000: Juuso Jutila
  • 2001: Emmi Mähönen
  • 2002: Henri Kontoniemi
  • 2003: Väinö Lintula
  • 2004: Maria Kontoniemi
  • 2005: Aleksi Niemi
  • 2006: Jussi-Elmeri Halme
  • 2007: Eliisa Alatalo
  • 2008: Sanni Alatalo
  • 2009: Johanna Viilo
  • 2010: Lasse Viilo
  • 2011: Mikko Eerola
  • 2012: Suvi Kurth
  • 2013: Ilona Tikkakoski
  • 2014: Salla Mustonen
  • 2015: Aapo Liponkoski
  • 2016: Eemil Koskinen
  • 2017: Akseli Pesu
  • 2018: Siina Lampinen

Oravapolun tsemppipalkinto

(vuoteen 1997 asti Aktiivisin orava -palkinto)

Ryhmittäin valitaan poika- ja tyttöorava, jota halutaan erityisesti kannustaa.

  • 1991: Missu Eskola
  • 1992: Senni Saarikko
  • 1993: Missu Eskola
  • 1994: Terhi Kauppila
  • 1995: Marika Janka
  • 1996: Mika Rantanen?
  • 1997: Lauri Kilpinen
  • 1998: Jaakko Koivisto, Markku Oikarinen, Emmi Orava, Laura Virekunnas
  • 1999: Elina Virekunnas, Eki Munukka, Severi Kymäläinen, Anna-Kaisa Kannisto, Eeva Nieminen, Henri Peltomäki
  • 2000: Venla Niemi, Riina Stolze, Ellu Munukka, Sara Huhtanen, Jouni Niemi, Valtteri Repo, Tuomo Savolainen, Johannes Lehmuskoski, Laura Virekunnas, Martti Hyvönen
  • 2001: JRR: Heikki Virekunnas, Henna Hietikko; TR: Otto Niemi, Lotta Karhola, Sonja Kyrölä, Markus Stolze; RO: Lauri Moilanen, Suvi Vuorenpää; R2: Jyri Ylikoski, Laura Rantanen
  • 2002: JRR: Liisa Parviainen, Niko Mattila; TR: Sini Leppäalho, Eero Kahila; RO: Lauri Kahila ja Saana Vahvelainen; R2: Katriina Myllymäki, Jaakko Koivisto
  • 2003: JRR: Maria Kontoniemi, Jussi-Elmeri Halme; TR: Laura Parviainen, Elias Kuukka; RO: Paula Vuorenpää, Pietari Kuukka; R2: Laura Karhola, Juuso-Matias Maijanen
  • 2004: JRR: Minttu Paunu, Anton Kuukka; TR: Sanni Kymäläinen, Jaakko Jutila; RO: Suvi Harju, Timo Moisander; R2: Saana Vahvelainen, Mikko Haikonen
  • 2005: JRR: Anna-Reetta Reunanen, Jussi Harju; TR: Lotta Tuominen, Tapani Vuorenpää;RO: Salla Vahvelainen, Mikko Kallio; R2: Aino Lintula, Martti Löyttyniemi
  • 2006: JRR: Sara Tani, Joni Hemminki; TR: Meikku Rinta-Jouppi, Anton Kuukka; RO: Laura Laakkonen, Antti Kallio; R2: Laura Leppänen, Aleksi Alila
  • 2007: JRR: Martta Ruusiala, Riku Paalijärvi; TR: Sanni Alatalo, Niklas Lieke; RO:Tanja Moser, Arttu Ruusiala; R2: Sini Leppäalho, Sami Välimaa
  • 2008: JRR: Lotta Syrjä, Miska Saarnijoki; TR: Emmi Hakomäki, Taavi Mustajoki; RO: Anna-Reetta Reunanen, Jussi Harju; R2: Maria Kontoniemi, Jaakko Jutila
  • 2009: Ko-00: Saara Yli-Hietanen, Tiitus Mustajoki; Ko-99: Milla Valio, Tuukka Lahtinen; RO: Johanna Paasi, Konsta Pitkänen; R2: Minttu Paunu, Anton Kuukka
  • 2010: Ko-01: Ida Jussila, Antti Rissanen; Ko-00: Anniina Tuominen, Eero Rötsä; RO: Emmi Hakomäki, Antti Paasi; R2:Anna-Reetta Reunanen, Jonne Pitkänen
  • 2011: Ko-02: Vilma Vuorisalmi, Juho Nieminen; Ko-01: Suvi Kurth, Leo Matinheikki; RO: Saara Yli-Hietanen, Leevi Keronen; R2: Anni Haanpää, Konsta Pitkänen
  • 2012: Kompassikoulu -03: Heikki Takala, Silja Yli-Hietanen; Kompassikoulu -02: Olli Mustajoki, Outi Savisaari;  Taitokoulu: Antti Rissanen, Ida Jussila
  • 2013: Kompassikoulu -04: Liisa Matinheikki, Aapo Liponkoski; Kompassikoulu -03: Vilma Pesu, Otso Tukiainen, Jyry Tukiainen; Taitokoulu: Tommi Viilo, Vilma Vuorisalmi
  • 2014: Kompassikoulu -05: Siiri Alakoski, Aaro Lahikainen; Kompassikoulu -04 Saana Nieminen, Ville Väliharju; Taitokoulu: Villa Mustajoki, Juho Nieminen
  • 2015: Kompassikoulu: Meri Väistökoski, Eetu Lehtovirta, Pihla Myllykoski, Miro Sivonen. Taitokoulu: Emilia Schmidt, Matias Mäenpää
  • 2016: Kompassikoulu: Emilia Nurminen, Akseli Skyttä, Meri Väistökoski, Arttu Ritala. Taitokoulu: Noora Laine, Totte Välkki
  • 2017: Karttakoulu: Vappu Rämälä, Leo Ruuska. Kompassikoulu: Aino Koskinen, Eevert Riikonen. Taitokoulu: Sinna Pitkänen, Julius Sipiläinen
  • 2018: Karttakoulu: Matias Myllykoski, Taimi Saarinen. Kompassikoulu: Joona Kivistö, Saana Lehtovirta. Taitokoulu: Akseli Skyttä, Emilia Ylilehto

Oravaohjaaja

Ryhmittäin palkitaan Oravaohjaaja, joka on ollut aktiivisesti mukana suunnittelemassa/vetämässä/auttamassa tärkeässä ohjaajatyössä.

  • 1999: AO: Kalle Koivisto, RR: Jari Vahvelainen, JRR: Martti Savolainen, TR: Taina Koivisto, RO:Heimo Vartiainen, R2: Pekka Orava
  • 2000: AO: Jaakko Niemi, RR: Päivi Virekunnas, JRR: Irma Repo TR: Raija Savolainen, RO: Jouni Leskinen,  R2:Yrjö Stolze, Talviharjoitukset: Jouko Reijonen
  • 2001: AO: Jaakko Niemi, Saila Munukka; RR: Päivi Virekunnas, Riitta Mähönen; JRR: Martti  Savolainen, Tarja Vahvelainen; TR: Samuli Saarikko, Esko Vuorenpää; RO: Heimo Vartiainen, Jouni Järvinen; R2: Yrjö Stolze, Kari Ylikoski; Talviharjoitukset: Jouko Reijonen; Paidat: Elina Rautio; Talous: Kari Moisander; Muu: Terhi Kauppila
  • 2002: AO: Maritta Hietikko, RR: Erkki Jaatinen, JRR: Maija Parviainen, TR: Terho Jutila, RO: Heikki Konsala, R2: Hilkka Lankia, Paidat: Kirsi Vanhatalo, Vuosien työ: Ritva Antila
  • 2003: AO: Martti Kaunisto, RR: Simo Nieminen, JRR: Iiro Sundvall, TR: Esa Kuukka,RO: Raimo Liukkonen, R2: Maija Koivisto
  • 2004: AO: Sari Kahila, RR: Anne Karhola, JRR: Antti Siren, TR: Antti Karhola RO: Riitta Mähönen, R2: Ari Virekunnas
  • 2005: AO: Juha-Pekka Roininen, RR: Meri Huhtanen, JRR: Pasi Julkunen, TR: Mikko Konsala, RO: Juha-Pekka Harju, R2: Erkki Jaatinen
  • 2006: AO: Hannes Ikäheimo, RR: Pasi Reunanen, JRR: Heli Siukonen, TR: Miia Saarikko, RO: Kirsi Halme, R2: Esa Kuukka, Paidat: Heli Roininen, Talous: Maija Parviainen
  • 2007: AO: Tiina Jussila, RR: Aino Lintula, JRR: Janne Tani, TR: Samuli Saarikko, RO: Pasi Reunanen, R2: Simo Nieminen
  • 2008: AO: Riitta Mähönen, RR: Maija Yli-Hietanen, JRR: Seppo Lahtinen, TR: Kristiina Ruusiala, RO: Petri Alatalo, R2: Kirsi Halme
  • 2009: Me: Pirita Salomaa, Ka: Sami Mustajoki, Ko: Aapo Koski, RO: Juha Pitkänen, R2: Jaakko Niemi
  • 2010: Me: Jyri Mustajoki, Ka: Arttu Ruusiala, Ko: Maija Yli-Hietanen, RO: Pasi Reunanen, R2:  Simo Nieminen, Paidat: Tuija Schmidt Talous: Ulla Harju
  • 2011: Me: Maarit Nieminen, Ka: Minna Valio, Ko: Jussi Vuorisalmi, RO:  Tommi Keronen, R2:  Juha Pitkänen
  • 2012: Me: Sari Kahila, Ka: Kati Savisaari, Ko: Tommi Takala, Ta: Markku Rissanen
  • 2013: Metsäkoulu: Jukka Niskala, Karttakoulu: Teija Liponkoski, Kompassikoulu: Minna Valio, Taitokoulu: Sami Tuominen
  • 2014: Metsäkoulu: Erno Paju, Karttakoulu: Sami Liponkoski, Kompassikoulu: Pirita Salomaa, Taitokoulu: Tapio Mäenpää
  • 2015: Metsäkoulu: Sari Kahila, Karttakoulu: Jarno Riikonen, Kompassikoulu: Pekka Myllykoski, Taitokoulu: Heikki Tukiainen
  • 2016: Metsäkoulu: Petteri Lauronen, Karttakoulu: Maarit Nieminen, Kompassikoulu: Maaret Lehtovirta, Taitokoulu: Kari Aalto
  • 2017: Metsäkoulu: Suvi Tanner, Karttakoulu: Marjo Jännes- Malm, Kompassikoulu: Minna-Liisa Mankkinen, Taitokoulu: Sampo Laine
  • 2018: Metsäkoulu: Jonna Lindstedt, Karttakoulu: Eeva-Maija Turpeinen, Kompassikoulu: Jukka Niskala, Taitokoulu: Markus Ritala

Oravapolun D16 kannustepokaali

Oravapolulta nousseen oravan kannustepalkinto D16-sarjalaiselle.

  • 1998: Maria Pietilä
  • 1999: Paula Ojanen
  • 2000: Eeva Nieminen
  • 2001: Tiina Vuorenpää
  • 2002: Laura Virekunnas
  • 2003: Riikka Annila
  • 2004: Elina Virekunnas
  • 2005: Venla Niemi
  • 2006: Ellu Munukka
  • 2007: Lotta Karhola
  • 2008: Emmi Mähönen
  • 2009: Suvi Harju
  • 2010: Eliisa Alatalo
  • 2011: Tanja Moser
  • 2012: Sanni Alatalo
  • 2013: Anni Haanpää
  • 2014: Salla Pitkänen
  • 2015: Lotta Eerola
  • 2016: Lotta Välkki ja Kaisa Haanpää
  • 2017: Villa Mustajoki
  • 2018: Vilma Pesu

Oravapolun H16 kannustepokaali

Oravapolulta nousseen oravan kannustepalkinto H16-sarjalaiselle.

  • 1998: Lauri Viitanen
  • 1999: Lauri Kilpinen
  • 2000: Juho Kinni
  • 2001: Mikko Kivelä
  • 2002: Jyri Ylikoski
  • 2003: Valtteri Repo
  • 2004: Eki Munukka
  • 2005: Jussi Reijonen
  • 2006: Mikko Haikonen
  • 2007: Jussi Kivelä
  • 2008: Henri Kontoniemi
  • 2009: Elias Kuukka
  • 2010: Jussi-Elmeri Halme
  • 2011: Anton Kuukka
  • 2012: Vili Mustonen
  • 2013: Teemu Eerola
  • 2014: Juha Lilja
  • 2015: Lasse Viilo
  • 2016: Antti Rissanen
  • 2017: Akseli Konttila
  • 2018: Matias Mäenpää

Aktiivisin juniori

Nuorten Ryhmän aktiivisin juniori.

  • 1992: Sami Takaluoma
  • 1993: Mikko Vainio
  • 1994: Laura Kiiski
  • 1995: Mikko Vainio
  • 1996: Jokke Juntunen
  • 1997: Terhi Kauppila
  • 1998: Senni Saarikko
  • 1999: Hanna Tuomisto
  • 2000: Mikko Myllymäki
  • 2001: Saila Kinni
  • 2002: Hanna Lajunen
  • 2003: Jyri Ylikoski
  • 2004: Tiina Vuorenpää
  • 2005: Mikko Haikonen
  • 2006: Lauri Kahila
  • 2007: Laura Leppänen
  • 2008: Suvi Harju
  • 2009: Sanni Kymäläinen
  • 2010: Henri Kontoniemi
  • 2011: Elli-Noora Kamppuri
  • 2012: Pyry Mustonen
  • 2013: Miikka Korhonen
  • 2014: Ossi Järvinen
  • 2015: Ida Jussila
  • 2016: Akseli Kauppi
  • 2017: Melina Avelin
  • 2018: Outi Savisaari

Vuoden talkooaktiivi

Palkinnolla kiitetään yhtä tai useampaa talkoolaista mittavasta vapaaehtoisten joukosta.

  • 1995: Rauni Jousea
  • 1997: Jari Heiskanen
  • 1998: Pentti Koivisto
  • 1999: Jaska Åkerlind
  • 2000: Esko Saarikko
  • 2001: Reijo Lylykorpi
  • 2002: Markku Kannisto
  • 2003: Ari Virekunnas
  • 2004: Sirpa Kauppila
  • 2005: Heikki Niemi
  • 2006: Erkki Jaatinen
  • 2007: Anneli Hautaniemi
  • 2008: Ari Virekunnas
  • 2009: Simo Nieminen
  • 2010: Kari Ylikoski
  • 2011: Mikko Eskola
  • 2012: Ari Anjala ja Tuija Schmidt
  • 2013: Keijo Viilo ja Mauri Laasonen
  • 2014: Sami Mustajoki
  • 2015: Ulla Pietilä
  • 2016: Kari Jussila
  • 2017: Tiina Jussila
  • 2018: Katri Lilja ja Antti Rissanen

Vuoden Kivikasvo

Ei jaeta enää, jaettiin aikanaan Kivimessut –talkoiden tekijöille.

  • 1995: Matti Lilja, Jaana Juntunen
  • 1999: Iiro Sundvall
  • 2000: Esa Martti
  • 2001: Esa Martti ja Pasi Raukko
  • 2002: Esa Laine

Vuoden Kuusenvetäjä

Joulukuusiprojektin aktiivi

  • 1995: Matti Lilja ja Jaana Juntunen
  • 1999: Iiro Sundvall
  • 2000: Esa Martti
  • 2001: Esa Martti ja Pasi Raukko
  • 2002: Esa Laine
  • 2003: Juho Saarikko
  • 2004: Esko Saarikko
  • 2005: Antti Ylitalo
  • 2006: Antti Siren
  • 2007: Ari Virekunnas
  • 2008: Antti Siren
  • 2009: Kalle Koivisto
  • 2010: Lauri Kahila
  • 2011: Esa Martti
  • 2012: Juha Pitkänen
  • 2013: Ari Virekunnas
  • 2014: Kalle Koivisto
  • 2015: Mauri Laasonen
  • 2016: Juha Pitkänen
  • 2017: Esa Martti
  • 2018: Antti Ylitalo

Paras ikämies

  • 1995: Keijo Viilo
  • 1997: Rauni Jousea
  • 1999: Keijo Viilo
  • 2000: Petteri Kähäri
  • 2001: Mikko Heinämäki
  • 2002: Mikko Heinämäki
  • 2003: Tuomo Haanpää
  • 2004: Janne Märkälä
  • 2005: Janne Märkälä
  • 2006: Janne Märkälä
  • 2007: Jouni Mähönen
  • 2008: Ari Anjala
  • 2009: Ari Anjala
  • 2010: Ari Anjala
  • 2011: Ari Anjala
  • 2012: Ari Anjala
  • 2013: Ari Anjala
  • 2014: Asko Brax
  • 2015: Janne Märkälä
  • 2016: Janne Märkälä
  • 2017: Mikko Heinämäki
  • 2018: Arto Kiiskinen

Paras ikänainen

  • 2001: Annika Viilo
  • 2002: Meri Huhtanen
  • 2003: Annika Viilo
  • 2004: Riikka Eerola
  • 2005: Annika Viilo
  • 2006: Sari Saarijärvi
  • 2007: Heidi Haapasalo
  • 2008: Maritta Kymäläinen
  • 2009: Heidi Haapasalo
  • 2010: Sirpa Lusa
  • 2011: Annika Viilo
  • 2012: Annika Viilo
  • 2013: Mervi Pesu
  • 2014: Annika Viilo
  • 2015: Annika Viilo
  • 2016: Annika Viilo
  • 2017: Annika Viilo
  • 2018: Annika Viilo

Vuoden valmentaja

Palkinnolla huomioidaan valmennustoiminnassa ansioitunut henkilö.

  • 1995: Mikko Eskola
  • 1997: Mikko Eskola
  • 1998: Petteri Kähäri
  • 1999: Keijo Kumpuvaara
  • 2000: Reijo Viitanen
  • 2001: Jari Vahvelainen
  • 2002: Mikko Eskola
  • 2003: Jouni Mähönen
  • 2004: Kari Arponen
  • 2005: Jouni Mähönen
  • 2006: Sami Takaluoma
  • 2007: Jari Vahvelainen
  • 2008: Mikko Eskola
  • 2009: Janne Märkälä
  • 2010: Janne Märkälä
  • 2011: Jaakko Paasi
  • 2012: Annika Viilo
  • 2013: Jouni Mähönen
  • 2014: Riikka Eerola
  • 2015: Jaakko Paasi
  • 2016: Janne Märkälä
  • 2017: Kari Jussila
  • 2018: Jouni Mähönen

Kiertopalkinnot

Oravapolun pieni kannustepokaali nuorille

Oravapolun antama kannustekiertopalkinto oravalle.

  • 1992: Tuomas Karhumäki
  • 1993: Eero Pietilä
  • 1994: Jankan perhe
  • 1995: Antti Kauppila
  • 1996: Jenni Laine, Terhi Kauppila, Nina Kiiskinen
  • 1997: Maija Koivisto
  • 1998: Susanna Kiiskinen
  • 1999: Tea Antila
  • 2000: Juho Saarikko
  • 2001: Elina Virekunnas
  • 2002: Riina Stolze
  • 2003: Emmi Mähönen
  • 2004: Pietari Kuukka
  • 2005: Heikki Virekunnas
  • 2006: Suvi Harju
  • 2007: Jussi-Elmeri Halme
  • 2008: Anton Kuukka
  • 2009: Jussi Harju
  • 2010: Johanna Viilo
  • 2011: Lotta Eerola
  • 2012: Teemu Eerola
  • 2013: Juha Lilja
  • 2014: Ida Jussila
  • 2015: Silja Yli-Hietanen
  • 2016: Liisa Matinheikki
  • 2017: Anni Laine
  • 2018: Aapo Liponkoski

(Oravapolun) suuri kannustepokaali nuorille

Oravapolun antama kannustekiertopalkinto Nuorten ryhmäläiselle.

  • 1992: Samuli Saarikko
  • 1993: Terhi Kulmala, Laura Kiiski
  • 1994: Riina Kuuselo
  • 1995: Tuija Laine
  • 1996: Tuija Laine, Laura Koivisto, Katri Kerkola
  • 1997: Jenni Laine
  • 1998: Hannu Saarijärvi ja Katri Kerkola
  • 1999: Tuomas Takaluoma
  • 2000: Jenni Uusimaa
  • 2001: Anna-Kaisa Kannisto
  • 2002: Paula Ojanen ja Juho Kinni
  • 2003: Tiina Vuorenpää
  • 2004: Anna-Sofia Marila
  • 2005: Ellu Munukka ja Sara Huhtanen
  • 2006: Lotta Karhola
  • 2007: Anna-Sofia Marila
  • 2008: Severi Kymäläinen
  • 2009: Heikki Virekunnas
  • 2010: Emmi Mähönen
  • 2011: Jussi-Elmeri Halme
  • 2012: Sanni Kymäläinen
  • 2013: Anton Kuukka
  • 2014: Konsta Puranen
  • 2015: Vili Mähönen
  • 2016: Kiri Huhtanen
  • 2017: Olli Mustajoki
  • 2018: Ilona Tikkakoski

Uhve-peikko edustusryhmäläisille

Oravapolun antama kiertopalkinto edustusryhmäläiselle, joka on auttanut oravapolulla.

  • 1991: Tiina Juntunen
  • 1992: Kati Salminen
  • 1993: Naisten ed.ryhmä
  • 1994: Mikko Heinämäki
  • 1995: Janne Märkälä
  • 1996: Annika Viilo
  • 1997: Heidi Haapasalo
  • 1998: Jouni Mähönen
  • 1999: Liisa Anttila
  • 2000: Riina Kuuselo
  • 2001: Jarmo Puttonen
  • 2002: Ilkka Leppävuori
  • 2003: Heidi Haapasalo
  • 2004: Satu Vesalainen
  • 2005: Jarno Salmelin
  • 2006: Jouni Mähönen
  • 2007: Jouni Mähönen
  • 2008: Jouni Mähönen
  • 2009: Jouni Mähönen
  • 2010: Heidi Haapasalo
  • 2011: Heidi Haapasalo
  • 2012: Venla Niemi
  • 2013: Aleksi Niemi
  • 2014: Sanni Kymäläinen
  • 2015: Aleksi Niemi
  • 2016: Anton ja Elias Kuukka
  • 2017: Elias Kuukka
  • 2018: Aleksi Niemi

Nuorten ryhmän Rastirölli

Nuorten Ryhmän kapteenien päättämä kiertopalkinto annetaan henkilölle, joka on antanut merkittävän panoksensa  Nuorten ryhmän hyväksi. Palkinto on jaettu vuodesta 1998 lähtien Anu Juntusen muistoa kunnioittaen.

  • 1989: Pentti Puronurmi
  • 1990: Katri Lilja
  • 1991: Pasi Raukko
  • 1992: Ilkka Kivisara
  • 1993: Markku Vainio
  • 1994: Mikko Eskola
  • 1995: Jarmo Herkman
  • 1996: Keijo Viilo
  • 1997: Esko Saarikko
  • 1998: Jaana Juntunen
  • 1999: Petteri Kähäri
  • 2000: Sami Takaluoma
  • 2001: Annika Viilo
  • 2002: Hannu Saarijärvi
  • 2003: Laura Koivisto ja Tuija Laine
  • 2004: Tarja Kannisto
  • 2005: Kari Ylikoski
  • 2006: Anne ja Antti Karhola
  • 2007: Sari Kahila
  • 2008: Ari Virekunnas
  • 2009: Asko Brax
  • 2010: Mikko Eskola
  • 2011: Jaakko Niemi
  • 2012: Riikka Eerola
  • 2013: Mika Vuorela
  • 2014: Ulla Pietilä
  • 2015: Katri Lilja
  • 2016: Annika Viilo
  • 2017: Mikko Eskola
  • 2018: Paula Tikkakoski

Paras tyttöorava

Palkinnon perusteena on kilpailumenestys (erityisesti KLL:n kisoissa).

  • 1991: Kaisa Vainio
  • 1992: Tuija Laine
  • 1993: Laura Koivisto
  • 1994: Laura Koivisto
  • 1995: Susanna Kiiskinen
  • 1996: Maria Pietilä
  • 1997: Saila Kinni
  • 1998: Saila Kinni
  • 1999: Saila Kinni
  • 2000: Saila Kinni
  • 2001: Saila Kinni
  • 2002: Laura Rantanen
  • 2003: Lotta Karhola
  • 2004: Venla Niemi
  • 2005: Lotta Karhola
  • 2006: Emmi Mähönen
  • 2007: Emmi Mähönen
  • 2008: Meikku Rinta-Jouppi
  • 2009: Sanni Alatalo
  • 2010: Salla Saarijärvi
  • 2011: Sanni Alatalo
  • 2012: Sara Kurth
  • 2013: Lotta Eerola
  • 2014: Sara Kurth
  • 2015: Ilona Tikkakoski
  • 2016: Kaarina Nurminen
  • 2017: Emilia Schmidt
  • 2018: Meri Väistökoski

Paras poikaorava

Palkinnon perusteena on kilpailumenestys (erityisesti KLL:n kisoissa).

  • 1991: Jarkko Kerkola
  • 1992: Tuomas Takaluoma
  • 1993: Ville Verkama
  • 1994: Ville Verkama
  • 1995: Lauri Oikarinen
  • 1996: Lauri Oikarinen
  • 1997: Lauri Oikarinen
  • 1998: Ville Verkama
  • 1999: Juho Saarikko
  • 2000: Mikko Kivelä
  • 2001: Severi Kymäläinen
  • 2002: Severi Kymäläinen
  • 2003: Severi Kymäläinen
  • 2004: Severi Kymäläinen
  • 2005: Severi Kymäläinen
  • 2006: Heikki Virekunnas
  • 2007: Elias Kuukka
  • 2008: Elias Kuukka
  • 2009: Aleksi Niemi
  • 2010: Vili Mähönen
  • 2011: Teemu Eerola
  • 2012: Vili Mähönen
  • 2013: Olli Mustajoki
  • 2014: Mikko Eerola
  • 2015: Leo Matinheikki
  • 2016: Akseli Konttila
  • 2017: Eemi Koskinen
  • 2018: Eemil Koskinen

Paras tyttöjuniori

Palkinnon perusteena on kilpailumenestys.

  • 1991: Pia Kiema
  • 1992: Riitta Korpela
  • 1993: Laura Kiiski
  • 1994: Henkka Huhta
  • 1995: Riina Kuuselo
  • 1996: Riina Kuuselo
  • 1997: Riina Kuuselo
  • 1998: Riina Kuuselo
  • 1999: Maria Pietilä
  • 2000: Maria Rantala
  • 2001: Jenni Laine
  • 2002: Saila Kinni
  • 2003: Saila Kinni
  • 2004: Saila Kinni
  • 2005: Saila Kinni
  • 2006: Venla Niemi
  • 2007: Saila Kinni
  • 2008: Venla Niemi
  • 2009: Lotta Karhola
  • 2010: Venla Niemi
  • 2011: Eliisa Alatalo
  • 2012: Eliisa Alatalo
  • 2013: Emmi Mähönen
  • 2014: Anni Haanpää
  • 2015: Anni Haanpää
  • 2016: Simona Aebersold
  • 2017: Simona Aebersold
  • 2018: Simona Aebersold

Paras poikajuniori

Palkinnon perusteena on kilpailumenestys.

  • 1991: Reko Martti
  • 1992: Ilkka Nurminen
  • 1993: Ilkka Nurminen
  • 1994: Jarkko Kerkola
  • 1995: Eero Pietilä
  • 1996: Eero Pietilä
  • 1997: Jouko Juntunen
  • 1998: Jouko Juntunen
  • 1999: Hannu Saarijärvi
  • 2000: Hannu Saarijärvi
  • 2001: Elmeri Vähänen
  • 2002: Martti Hyvönen
  • 2003: Juho Saarikko
  • 2004: Mikko Kivelä
  • 2005: Jussi Reijonen
  • 2006: Severi Kymäläinen
  • 2007: Severi Kymäläinen
  • 2008: Severi Kymäläinen
  • 2009: Florian Howald
  • 2010: Severi Kymäläinen
  • 2011: Aleksi Niemi
  • 2012: Aleksi Niemi
  • 2013: Aleksi Niemi
  • 2014: Aleksi Niemi
  • 2015: Aleksi Niemi
  • 2016: Leo Matinheikki
  • 2017: Leo Matinheikki
  • 2018: Mikko Eerola

Vuoden juniorivalmentaja

Nuori Suomen Sinettiseuroille lahjoittama Vuoden Juniori Valmentaja -kiertopalkinto.

  • 2008: Simo Nieminen
  • 2009: Annika Viilo
  • 2010: Jaakko Paasi
  • 2011: Riikka Eerola
  • 2012: Kari Jussila
  • 2013: Jaakko Paasi
  • 2014: Annika Viilo
  • 2015: Riikka Eerola
  • 2016: Mikko Eskola
  • 2017: Teija Liponkoski
  • 2018: Jarno Riikonen

Vuoden Iltarastien ratamestari

Iltarastiratamestari –kiertopalkintona on nykyään Ari Niittylahden lahjoittamat komeat hirvensarvet.

  • 1995: Tuomo Juntunen
  • 1997: Pia Kiema
  • 1999: Reijo Viitanen
  • 2000: Risto Lilja
  • 2001: Kari Laine
  • 2002: Satu Vesalainen
  • 2003: Lauri Kilpinen
  • 2004: J-P Harju
  • 2005: Jari Kymäläinen
  • 2006: Jouni Mähönen
  • 2007: Lauri Kahila
  • 2008: Riikka ja Severi Eerola, Timo Saarinen
  • 2009: Jyri Sistonen
  • 2010: Saana Vahvelainen
  • 2011: Pekka Ahonen
  • 2012: Ari Anjala
  • 2013: Pentti Koivisto
  • 2014: Sami Mustajoki
  • 2015: Jukka Kallio
  • 2016: Janne Märkälä
  • 2017: Taavi Mustajoki
  • 2018: Teija Liponkoski

Paras hiihtosuunnistaja

  • 1994: Jussi Moisander
  • 1995: Laura Kiiski
  • 1996: Mirkka Jankka
  • 1997: Laura Kiiski
  • 1998: Maarit Dahlman-Tervala
  • 1999: Outi Nieminen, Anne Vartiainen, Marika Janka
  • 2003: Riikka Annila
  • 2004: Riikka Annila
  • 2005: Riikka Annila
  • 2006: Hisuviestiliigan D16-voittojoukkue: Ellu Munukka, Lotta Karhola, Saana Vahvelainen, Salla Salomaa, Sonja Kyrölä, Venla Niemi
  • 2007: Sanna Stolze
  • 2008: Saana Vahvelainen
  • 2009: Jussi-Elmeri Halme
  • 2010: Jussi-Elmeri Halme
  • 2011: SM-viesti D16 3. sija:Anna-Reetta Reunanen, Johanna Viilo, Meikku Rinta-Jouppi
  • 2012: Salla Vahvelainen
  • 2013: Jussi-Elmeri Halme
  • 2014: –
  • 2015: Vili Mustonen
  • 2016: Kaarina Nurminen
  • 2017: Kaarina Nurminen
  • 2018: Kaarina Nurminen

Paras pyöräsuunnistaja

  • 2008: Juuso Jutila
  • 2009: Juuso Jutila
  • 2010: Juuso Jutila
  • 2011: Valtteri Repo
  • 2012: Jaakko Jutila
  • 2013: Jaakko Jutila
  • 2014: Saara Yli-Hietanen
  • 2015: Juha Lilja
  • 2016: Juha Lilja
  • 2017: Saara Yli-Hietanen
  • 2018: Kaarina Nurminen

Paras suunnistaja

Vuodesta 2005 ikuisesti kiertävä palkinto. Paras pääsarjan suunnistaja.

  • 1993: 3 pistettä Annika Viilo, 2 pistettä Pia Kiema, 1 piste Tuomo Haanpää ja Marja Joutsen
  • 1994: 3: Annika Viilo, 2: Jari Kymäläinen, 1: Marja Joutsen
  • 1995: 3: Annika Viilo, 2: Heidi Haapasalo, 1: Tuomo Haanpää
  • 1996: 3: Heidi Haapasalo, 2: Tuomo Haanpää, 1: Riina Kuuselo
  • 1997: 3: Jouni Mähönen, 2: Annika Viilo, 1: Riina Kuuselo
  • 1998: 3: Annika Viilo, 2 ja 1 pist. ? Kiertopalkinto Annika Viilolle
  • 1999: 3: Liisa Anttila, 2: Annika Viilo, 1: Jarmo Puttonen
  • 2000: 3: Satu Vesalainen, 2: Jouni Kahelin, 1: Jarmo Puttonen
  • 2001: 3: Liisa Anttila, 2: Annika Viilo, 1: Maria Rantala. Kiertopalkinto Liisa Anttilalle
  • 2002: 3: Heidi Haapasalo, 2: Liisa Anttila, 1: Maria Rantala ja Jouni Mähönen
  • 2003: 3: Liisa Anttila, 2:  Satu Vesalainen ja Michal Jedlicka 1: Heidi Haapasalo
  • 2004: 3: Satu Vesalainen, 2: Riina Kuuselo ja Michal Jedlicka, 1: Maria Rantala. Kiertopalkinto Satu Vesalaiselle
  • 2005: 3: Riina Kuuselo, 2: Evgeni Fadeev, 1: Saila Kinni
  • 2006: 3: Riina Kuuselo, 2: Timo Saarinen, 1: Elmeri Vähänen
  • 2007: 3: Jarkko Huovila, 2: Riina Kuuselo, 1: Pekka Itävuo
  • 2008: 3: Jarkko Huovila, 2: Riina Kuuselo, 1: Timo Saarinen
  • 2009: 3: Anni-Maija Fincke, 2: Riina Kuuselo, 1: Timo Saarinen
  • 2010: 3: Anni-Maija Fincke, 2: Jarkko Huovila, 1: Riina Kuuselo
  • 2011: 3: Anni-Maija Fincke, 2: Venla Niemi, 1: Saila Kinni
  • 2012: 3: Venla Niemi, 2: Saila Kinni, 1: Anni-Maija Fincke
  • 2013: 3: Venla Niemi, 2: Anni-Maija Fincke, 1: Severi Kymäläinen
  • 2014: 3: Saila Kinni, 2: Venla Niemi 1: Severi Kymäläinen
  • 2015: 3: Saila Kinni, 2: Severi Kymäläinen, 1: Sonja Kyrölä ja Elias Kuukka
  • 2016: 3: Florian Howald, 2: Saila Kinni, 1: Aleksi Niemi
  • 2017: 3: Venla Harju, 2: Elias Kuukka, 1: Simona Aebersold ja Johan Runesson
  • 2018: 3: Florian Howald, 2: Simona Aebersold, 1: Aleksi Niemi ja Elias Kuukka

Vuoden viestisuoritus

Vuodesta 2006 alkaen ikuisesti kiertävä palkinto. Paras pääsarjan viestisuunnistaja.

  • 1994: 3 pistettä Annika Viilo, 2 pistettä Henna-Riikka Huhta, 1 piste Riina Kuuselo
  • 1995: 3: Heidi Haapasalo (SM-viesti), 2: Reko Martti (Tiomila), 1: Jarkko Kerkola (NuJu ja Tio) ja Mirkka Janka (SM -viesti)
  • 1997: 3: Mikko Heinämäki, 2:Heidi Haapasalo, 1: Sari Saarijärvi
  • 1998: 3: Riina Kuuselo, 2: Annika Viilo, 1: Eero Pietilä
  • 1999: 3: Liisa Anttila, 2: Annika 1: JarmoPuttonen ja Jouni Kahelin. Kiertopalkinto Annika Viilolle
  • 2000: 3: Liisa Anttila (Venlat), 2: Jouni Kahelin (25-manna), 1: Maria Rantala (D20 SM -viesti) ja Saila Kinni (NuJu)
  • 2001: 3: Liisa Anttila (MM), 2: H20 SM -kultajoukkue (Hannu Saarijärvi, Jouko Juntunen, Elmeri Vähänen), 1: Jouni Mähönen
  • 2002: 3: Miesten viestiliiga, 2: Maria Rantala (Venlat) ja Kari Laine (Tiomila), 1: Undomens Tiomila – tytöt ja Jukolan 2. joukkue. Kiertopalkinto Liisa Anttilalle
  • 2003: 3: Venla-joukkue (Satu Vealainen, Heidi Haapasalo, Maria Rantala, Liisa Anttila), 2:Jarno Salmelin (Jukola), 1: Saila Kinni (PM)
  • 2004: 3: Miesten Tiomila, 2: Liisa Anttila (Venlat), 1: NuJu-joukkue
  • 2005: 3: Riina Kuuselo (MC-viestivoitto), 2: Vladimir Lucan 1: D18 / Ungdomens Tiomila
  • 2006: 3: Jukola-joukkue, 2: Timo Saarinen 1: Riina Kuuselo, D18/UngTio, D16 SM-viesti
  • 2007: 3: SM-viesti H21: (Timo Saarinen, Pekka Itävuo,  Elmeri Vähänen, Jarkko Huovila), 2: Michal Jedlicka (Jukola), 1: Pekka Itävuo (SM)
  • 2008: Halikkoviesti-joukkue
  • 2009: 3: Anni-Maija Fincke, 2: Aleksi Niemi, 1: Ari Anjala
  • 2010: 3: Venla-joukkue, 2: Tiomila-joukkue, 1: H16 SM-viestijouk.
  • 2011: 3: Tvåmila-joukkue, 2: Venla-joukkue, 1: Ungdomens Tiomila H18 voittojoukkue
  • 2012: 3: D21 SM-kultajoukkue, 2:Heidi Haapasalo Tvåmilan osuuspohjat, 1:Ungdomens Tiomila HD12 2. sija.
  • 2013: 3: MM-hopeaviesti Venla Niemija Anni-Maija Fincke,  2: SM-viestipäivä: 4 voittoa ja 1 hopea! ja vielä äitien ja tyttärien SM-voitot, 1: Ungdomesn Tiomila H18 2. sija ja D18 3. sija
  • 2014: 3: Venlojen 2. sija, 2: Nuorten Jukolan voitto, 3: H20 Suomen mestaruus
  • 2015: 3: Sonja Kyrölä, 2: naisten SM-kultajoukkue (Venla Harju, Sonja Kyrölä, Saila Kinni), 1: Elias Kuukka ja miesten Smålandskavlen-joukkue
  • 2016: 3: Saila Kinni (SM-viestin ja Venlojen viesti ankkurointi), 2: Elias Kuukka ja Venlojen 2. sija omilla ‘oravilla’, 1: Nuorten Jukolan kaksoisvoitto, Ungdomes Tiomilan H18-voitto
  • 2017: 3: Jukola 3. sija, 2: Naisten 3. sija Tiomilassa, 25-mannan voittojoukkue, Venlojen 4. sija TP2-joukkueella ja Venla Harjun ja Johan Runessonin MM-viestipronssijuoksut. Junnujen viestivoitot Ungista ja NuJusta.
  • 2018: 3: Tiomilan 4. sija, 2: Viestiliigan 1. ja 3. sijat, 1: Kevätyön viesti kaksoisvoitto, Ungin voitto 3. kerran peräkkäin

Jorma Syrjäsen Maaottelulautanen

1960-luvun maaottelusuunnistajan ja 3-kertaisen Jukola-voittajan Jorma Syrjäsen perikunnan lahjoittama Maaottelulautanen -kiertopalkinto annetaan jollekin maajoukkueessa olevalle suunnistajallemme.

  • 2012: Severi Kymäläinen
  • 2013: Aleksi Niemi
  • 2014: Teemu Eerola
  • 2015: Anton Kuukka
  • 2016: Lotta Eerola
  • 2017: Antti Rissanen
  • 2018: Mikko Eerola

Vuoden pistehai

Eniten SM-pisteitä pääsarjoista keränneen kiertopalkinto.

  • 1997: Jouni Mähönen
  • 1998: Jouni Mähönen
  • 1999: Liisa Anttila
  • 2000: Satu Vesalainen
  • 2001: Liisa Anttila
  • 2002: Heidi Haapasalo
  • 2003: Liisa Anttila
  • 2004: Maria Rantala
  • 2005: Riina Kuuselo
  • 2006: Riina Kuuselo
  • 2007: Jarkko Huovila
  • 2008: Riina Kuuselo
  • 2009: Anni-Maija Fincke
  • 2010: Anni-Maija Fincke
  • 2011: Venla Niemi
  • 2012: Venla Niemi
  • 2013: Anni-Maija Fincke
  • 2014: Saila Kinni
  • 2015: Saila Kinni
  • 2016: Saila Kinni
  • 2017: Elias Kuukka
  • 2018: Lotta Karhola

Vuoden pistehai junioreissa

Eniten SM-pisteitä juniorisarjoista keränneen kiertopalkinto.

  • 1998: Lauri Viitanen
  • 1999: Lauri Viitanen
  • 2000: Maria Rantala
  • 2001: Elmeri Vähänen
  • 2002: Saila Kinni
  • 2003: Saila Kinni
  • 2004: Saila Kinni
  • 2005: Saila Kinni
  • 2006: Venla Niemi
  • 2007: Venla Niemi
  • 2008: Venla Niemi
  • 2009: Emmi Mähönen
  • 2010: Venla Niemi
  • 2011: Aleksi Niemi
  • 2012: Aleksi Niemi
  • 2013: Anton Kuukka
  • 2014: Anton Kuukka
  • 2015: Mikko Eerola
  • 2016: Mikko Eerola
  • 2017: Kaarina Nurminen
  • 2018: Kaarina Nurminen

Paras Halokeenin juttu: Hirvi kiertää

Halokeeni Magazinen valitsema ’Hirvi kiertää’ –kiertopalkintohirvi parhaasta Halokeeni-jutusta.

  • 2000: Riina Kuuselo
  • 2001: Maria Rantala
  • 2002: Heidi Haapasalo
  • 2003: Pekka Itävuo
  • 2004: Saana Vahvelainen
  • 2005: Asko Brax
  • 2006: Jukola-joukkue
  • 2007: Juha Lilja
  • 2008: Antti Karhola
  • 2009: Suvi Harju
  • 2010: Outi Savisaari
  • 2011: Jaakko Paasi
  • 2012: Samuli Syrjänen
  • 2013: Elias Kuukka
  • 2014: Ellu Munukka
  • 2015: Marika Ritala ja Masi Lilja
  • 2016: Heikki Tukiainen
  • 2017: Severi Kymäläinen
  • 2018: Annika Viilo

Jounin Symppispokaali

Jouni Mähösen lahjoittama kiertopalkinto Jounin päättämälle sympaattiselle juniorille.

  • 1998: Juho Kinni
  • 1999: Jenni Laine
  • 2000: Maija Koivisto
  • 2001: Martti Hyvönen
  • 2002: Saila Kinni
  • 2003: Hanna Lajunen
  • 2004: Riikka Annila
  • 2005: Henna Siren
  • 2006: Severi Kymäläinen
  • 2007: Elina Virekunnas
  • 2008: Suvi Harju
  • 2009: Elias Kuukka
  • 2010: Aleksi Niemi
  • 2011: Sonja Kyrölä
  • 2012: Anton Kuukka
  • 2013: Sanni Kymäläinen
  • 2014: Konsta Puranen
  • 2015: Anni Haanpää
  • 2016: Mikko Eerola
  • 2017: Lotta Eerola
  • 2018: Leo Matinheikki

Lammikon Läiskäys

Mikko ’Lammikko’ Eskolan lahjoittama Näsinneula –pysti Lammikon päättämälle menestyvälle juniorille.

  • 2000: Severi Kymäläinen
  • 2001: Ellu Munukka, Riina Stolze, Sara Huhtanen, Venla Niemi
  • 2002: Juuso Jutila
  • 2003: Laura Karhola, Elina Virekunnas, Henna Siren ja Emmi Orava
  • 2004: Lauri Kahila
  • 2005: Lotta Karhola, Saana Vahvelainen, Sonja Kyrölä
  • 2006: Jussi-Elmeri Halme ja Elias Kuukka
  • 2007: Eliisa Alatalo, Maria Kontoniemi, Sara-Leena Kamppuri
  • 2008: Aleksi Niemi
  • 2009: Tanja Moser
  • 2010: Anton Kuukka
  • 2011: Elias Kuukka
  • 2012: Anni Haanpää
  • 2013: Teemu Eerola
  • 2014: Lotta Eerola
  • 2015: Mikko Eerola
  • 2016: Leo Matinheikki
  • 2017: Ilona Tikkakoski
  • 2018: Akseli Konttila

Puhalletaan yhteen hiileen

Puhalletaan yhteen hiileen –kiertopalkinto (=hiiltynyt takkapuu) annetaan henkilölle, joka omalla toiminnallaan tai persoonallaan edesauttaa hyvää yhteishenkeä seurassa. Palkinnon saajan valitsee edellisenä vuonna palkittu.

  • 1995: Hannu Routamaa
  • 1996: Uffe Andresen
  • 1997: Riikka Eerola => Jouni Mähönen
  • 1998: Petteri Kähäri
  • 1999: Hannu Saarijärvi
  • 2000: Sami Takaluoma
  • 2001: Marja Joutsen
  • 2002: Jarmo Puttonen
  • 2003: Satu Vesalainen
  • 2004: Heidi Haapasalo
  • 2005: Sami Takaluoma
  • 2006: Timo Saarinen
  • 2007: Pekka Itävuo
  • 2008: Punakone
  • 2009: Antti Karhola
  • 2010: Jari Vahvelainen
  • 2011: Simo Nieminen
  • 2012: Kuukan perhe
  • 2013: Mikko Eskola
  • 2014: Maija Yli-Hietanen
  • 2015: Teija Liponkoski
  • 2016: KuukkaBrothers
  • 2017: Kalle Koivisto
  • 2018: Tiina Jussila

Puurokauha

  • 2016: Taavi Mustajoki
  • 2017: Lotta Välkki
  • 2018: Aaro Koskinen

Edustusryhmän antama kannustuspalkinto

Edustusryhmän kapteenien päättämä kiertopalkinto henkilölle, joka on merkittävästi ollut auttamassa/tukemassa edustusryhmän toimintaa. Komean kiertopalkinnon on aikanaan Pasi Raukko tuonut Brasiliasta.

  • 1997: Jouko Urvikko
  • 1998: Sami Takaluoma
  • 1999: Petteri Kähäri
  • 2000: Esa Laine
  • 2001: Hannu Kuusela
  • 2002: Halokeeni Magazine
  • 2003: Kari Arponen
  • 2004: Mikko Eskola
  • 2005: Sami Takaluoma
  • 2006: Antti Karhola
  • 2007: Heidi Haapasalo
  • 2008: Janne Märkälä
  • 2009: Juha Laakkonen
  • 2010: Antti Karhola
  • 2011: Tuire Niemi
  • 2012: Jenni Laine
  • 2013: Jouni Mähönen
  • 2014: Saana Vahvelainen
  • 2015: Annika Viilo
  • 2016: Ulkomaalaiset seurakaverit
  • 2017: NiceTrail ja Inov8 Trail cup
  • 2018: Pasi Raukko

H21 seuran mestari

Kiertopalkinto ja puulätkä

  • 1996: Tuomo Haanpää
  • 1997: Jari Kymäläinen
  • 1998: Janne Märkälä
  • 1999: Jouni Mähönen
  • 2000: Sami Takaluoma
  • 2001: Jouni Mähönen
  • 2002: Jouni Mähönen
  • 2003: Jouni Mähönen
  • 2004: Tuomo Haanpää
  • 2005: Jouni Mähönen
  • 2006: Timo Saarinen
  • 2007: Hannu Saarijärvi
  • 2008: Timo Saarinen
  • 2009: Timo Saarinen
  • 2010: Timo Saarinen
  • 2011: Hannu Saarijärvi
  • 2012: Hannu Saarijärvi
  • 2013: Henri Kontoniemi
  • 2014: Lauri Kahila
  • 2015: Heikki Virekunnas
  • 2016: Heikki Virekunnas
  • 2017: Johan Runesson

D21 seuran mestari

Kiertopalkinto ja puulätkä

  • 1992: Pia Kiema
  • 1993: Annika Viilo
  • 1994: Tiina Juntunen
  • 1995: Tiina Jussila
  • 1996: Marja Joutsen
  • 1997: Annika Viilo
  • 1998: Annika Viilo
  • 1999: Annika Viilo
  • 2000: Riina Kuuselo
  • 2001: Heidi Haapasalo
  • 2002: Marja Joutsen
  • 2003:Heidi Haapasalo
  • 2004: Heidi Haapasalo
  • 2005: Riina Kuuselo
  • 2006: Riina Kuuselo
  • 2007: Maria Pietilä
  • 2008: Riina Kuuselo
  • 2009: Anni-Maija Fincke
  • 2010: Anni-Maija Fincke
  • 2011: Anni-Maija Fincke
  • 2012: Saana Vahvelainen
  • 2013: Sonja Kyrölä
  • 2014: Saila Kinni
  • 2015: Sirkka-Liisa Lauronen
  • 2016: Venla Harju
  • 2017: Venla Harju

Edustusryhmän stipendit

  • 1995: Tuomo Haanpää, Reijo Viitanen, Severi Eerola, Heidi Haapasalo, Riina Kuuselo, Hanna-Riikka Huhta
  • 1997: Jouni Mähönen, Annika Viilo, Riina Kuuselo, Heidi Haapasalo, Tuomo Haanpää, Henna-Riikka Huhta, Jarkko Kerkola, Kari Laine, Sari Saarijärvi, Sami Takaluoma
  • 2008: Lammikon Kannustus-stipendi-rahasto: Venla Niemi, Severi Kymäläinen, Saila Kinni, Anna-Sofia Marila, Lotta Karhola, Ellu Munukka, Juuso Jutila

Seuran mestarit hiihtosuunnistuksessa

  • 2004: D12 Vahvelainen Salla, D14: Stolze Riina, D16: Virekunnas Elina, D18: Annila Riikka, H12: Virekunnas Heikki, H14: Jutila Juuso
  • 2005: D12: Salla Vahvelainen, D14: Laura Jaatinen, D16: Venla Niemi, D18: Riikka Annila, H12: Heikki Virekunnas, H14: Markus Stolze, H16: Juuso Jutila, H18: Joonas Julkunen
  • 2006: D14 Salla Vahvelainen, D16 Saana Vahvelainen, D18 Elina Virekunnas, D20 Sanna Stolze, H12 Jaakko Jutila, H14 Heikki Virekunnas, H16 Juuso Jutila
  • 2007: H16 Markus Stolze, H14 Jaakko Jutila, D20 Sanna Stolze, D18 Venla Niemi, D16 Saana Vahvelainen, D14 Salla Vahvelainen
  • 2011: H18: Jaakko Jutila, H14: Kiri Huhtanen, H12: Lasse Viilo, D20: Salla Salomaa, D18: Sanni Kymäläinen, D14: Johanna Paasi

Puheenjohtajan puulätkät

Puheenjohtajan jakama puulätkä kiitoksena seura-aktiiveille.

  • 1999: 8 kpl
  • 2000: Maija Kerkola, Mervi Huhtanen, Maritta Kymäläinen, Ilkka Kivisara, jari Kymäläinen, Keijo Viilo, Petteri Kähäri, Maria Rantala, Anna-Kaisa Kannisto
  • 2001: Erkki Eskelinen, Tuomo Haanpää, Tuomo Juntunen, Kaj Andresen, Harri Kallio, Jouko Nurminen, Tero Järvinen, Kalevi Lajunen, Hilkka Kankaanpää, Esko Saarikko, Severi Eerola, Kari Kymäläinen, Aulis Yli-Sirniö sekä Marja Joutsen
  • 2002: Martti Hyvönen, Ungdomes Tiomila –voittajat:Eeva Nieminen, Saila Kinni, Hanna lajunen, Tiina Vuorenpää, Laura Virekunnas, Anna-Kaisa Kannisto, Paula Ojanen
  • 2003: Matti Lilja, Yrjö Stolze, Tuomo Haanpää, Venla-joukkue Satu Vesalainen, Heidi Haapasalo, Maria Rantala, Liisa Anttila,H21SM-pronssijoukkue: Jouni Kahelin, Jarmo Puttonen, Jouni Mähönen ja Ilkka Leppävuori.
  • 2004: Antti Ylitalo,Esa Martti, Esko Saarikkko, Kalle Koivisto, Ulf Andresen, Sirpa Kauppila, Heikki Konsala, Kalevi Hakala, Matti Lilja, Heikki Niemi, Markku Kannisto, Pentti Koivisto
  • 2005: Tampere Games: Erkki Jaatinen, Ilkka Kivisara, Juha-Pekka Harju, Mikko Heinämäki, Jukka Kivelä, Anneli Hautaniemi. Tiomila + monet muut huoltotyöt: Tuire Niemi, Ari Virekunnas. Joulukuusiprojekti 2004: Martti Savolainen. Ilmoittautumiset: Keijo Viilo
  • 2006: Jussi Sierilä (joulukuusiprojekti), Esa Martti (joulukuusiprojekti), Reijo Lylykorpi (koululaissuunnistus), Päivi Annila (HISU MM-mitali), Sirpa Lusa (Dorikset), Tarja Vahvelainen (pääoravan taustatuki)
  • 2007: Yrjö Stolze, Jari Kymäläinen, Jari Vahvelainen, Jyri Vilpo, Tuomo Juntunen, Antti Sirén
  • 2008: Erkki Eskelinen, Arto Kahila, Venla Niemi, Mikko Eskola
  • 2009: Antti Siren, Mikko Eskola, Jaakko Paasi, Anne Karhola, Sami Takaluoma, Sari Kahila
  • 2010: Mikko Eskola, Marja Kuuteri-Kallio, Karholan perhe, Kari Ylikoski, Joonas Julkunen, Jarno Salmelin, Mikko Paunu, Saana Vahvelainen, Anton Kuukka
  • 2011: Riikka Eerola, Tuija Schmidt, Jaakko Paasi, Annika Viilo,Asko Brax, Heikki Virekunnas, Ari Niittylahti, Reijo Viitanen, Pentti Koivisto
  • 2012: Tuija Schmidt, Annika Viilo, Maija Yli-Hietanen, Esa Kuukka, Marita Kymäläinen, Jari Heiskanen, Petri Alatalo, Jari Kymäläinen
  • 2013: Kaj Andresen, Esa Kuukka, Kari Jussila, Matti Järvinen, Katri Lilja, Maarit Nieminen, Riikka Eerola
  • 2014: R2 SM-kisoissa mitaleja saaneet: Ari Anjala, Asko Brax, Leena Brax, Heidi Haapasalo, Kirsi Laasonen, Jarkko Laine, Hilkka Lankia, Janne Märkälä, Annika Viilo
  • 2015: jaoston johtokunta: Mikko Eskola, Kari Jussila, Ulla Pietilä, Maija Yli-Hietanen, Tiina Jussila, Tuija Schmidt, Saana Vahvelainen, Ari Virekunnas
  • 2016: Maija Yli-Hietanen, Sami Mustajoki, Kari Jussila, Samuli Saarikko, Juha Laakkonen
  • 2017:  Katri Lilja, Severi Eerola, Heikki Tukiainen, Severi Kymäläinen, Lauri Kahila, Eero Kahila, Jari Kymäläinen, Jouni Mähönen
  • 2018:  Samuli Saarikko (johtokunta), Keijo Viilo (Rastilippu), Tiina Jussila (harrasteryhmä) Severi Kymäläinen (Punakonegaala ja Punakoneen videot), Tuija Schmidt (talous), Ari Virekunnas (johtokunta), Kari Jussila (edustus ja Punakone)