Koripallojaoston päättäjäisiä vietettiin Pyynikin palloiluhallilla torstaina 1.6.2023. Tilaisuudessa jaettiin perinteiseen tapaan juniorijoukkueiden kausipalkinnot sekä jaoston kiertopalkinnot ansioituneille joukkueille, pelaajille, valmentajille ja muille seuratoimijoille.
Koripallojaoston kiertopalkinnot | |
Tyttöjen valmentaja, Rauno Mäkelä – palkinto | Jukka Etu-Seppälä |
Poikien valmentaja, Jarmo Laitinen – palkinto | Samuel Lackman |
Vuoden minivalmentaja | Mari Tikkanen |
Vuoden tyttöjuniori | Mila Viitanen |
Vuoden poikajuniori, Antero Lehto – palkinto | Aaron Ekwere |
Esimerkillinen juniori | Vilho Reunanen |
Vuoden harjoittelija | Sofie Heinisuo |
Monipuolinen urheilija, Seija Leino – palkinto | Lumi Pennanen |
Vuoden toimitsija, Jykän Pysti | Sanna Paulavuo |
Miesten paras, Damon Williams – palkinto | Osku Heinonen |
Naisten paras, Anniina Äijänen -palkinto | Ellen Järvinen |
Vuoden juniorijoukkue | U15 tytöt |
Vuoden joukkue | Naisten korisliiga |
Vuoden Pyrintöläinen | Maija Strandberg |
Joukkue | Palkitut (1-2 pelaajaa) | |
T16 | Ruu Kumpulainen | |
P16 | Milo Mäkinen | |
T15 | Seela Kemppinen | |
P15 | Ahto Raimoaho | |
T14 | Karla Kauppinen | Milma Rastas |
P14 | Braien Abrosimov | Arttu Tolonen |
T13 | Amanda Halmetoja | Kerttu Aalto |
P13 | Miro Minetti | Olli Papinsaari |
T12 | Mette Mustonen | Ilona Varonen |
P12 | Ville Kauppinen | Toivo Reunanen |
T11 | Elle Aarnivirta | Kiara Nyblom |
P11 | Kristian Olafeso | Viljo Seppänen |
T10 | Mariam Sarumi | Elli Oikarinen |
P10 | Aleksi Hännikäinen | Leevi Pimiä |
T09 | Hilda Kivistö | Heidi Haarajärvi |
P09 | Lenni Aho | Ilmari Kokko |
T08 | Senni Toljamo | Kayla Debrah |
P08 | Nikolas Seppenen | Teo Blazek |
T07 | Emilia Kurjenmäki | Kiira Kuusniemi |
P07 | Ville-Pekka Eskelinen | Nikke Etu-Seppälä |
T06 | Ella Parviainen | Heta Viitala |
P06 | Aaron Ekwere | Jaakko Kivinen |
T05 | Laura Kupiainen | Milla Pitkäranta |
P05 | Aaron Montonen | Aku Koiranen |
T04 | Nella Etu-Seppälä | Sofie Heinisuo |
P04 | Jaakko Talola | Toivo Silfverhuth |
Koripallojaoston tunnustuspalkinnot |
Kari Kilpinen |
Kristian Kujala |
Taina Hurme |
Elsa Takala |
Miesten edustusjoukkueen tunnustuspalkinnot |
Petra Hurme |
Mikko Eskola |
JP Nieminen |
Reijo Kypärä |
Sami Aho |