TAMPEREEN PYRINTÖ

Kallurin kausi alkaa Tampreella, Neziri ja Harala haastamassa

Naisten 60 metrin aitojen ME-nainen Susanna Kallur avaa talven kilpailukauden pohjoismaisessa hallimaaottelussa Tampereella lauantaina.

Kallur, 35, kohtaa yhdessä kisojen kärkilajeista Nooralotta Nezirin, Lotta Haralan ja Isabelle Pedersenin. Norjalainen pinkoi matkan Karlstad GP 2016hiljattain Karlsruhessa 7,98.

– Todella jännä päästä viimein karistamaan pölyt piikkareista ja alkaa kilpailla, Kallur totesi ruotsalaismedialle tiedotustilaisuudessa Falunissa.

Vuosi sitten Kallur juoksi hallissa 60 metrin aidat 8,14. Ulkoradoilla 100 metrin aidat sujuivat ajassa 12,91. Se oli väkevä paluu vuosien vammakierteen jälkeen. Edellisen kerran Kallur juoksi pika-aidat ulkoradoilla kuusi vuotta aiemmin.

– Olen tehnyt todella paljon töitä päästäkseni takaisin tälle tasolle, Kallur hehkutti kesällä.

Tuo työ on jatkunut. Syksyn harjoituskausi sujui hyvin. Sydäntalven leirillä juoksu kulki ja punttisalissa liikkui ennätysrauta. Sittemmin flunssa ja korvatulehdus siirsivät hallikauden alkua Tampereelle.

– Nyt tavoite on saada kaikki irti EM-halleissa, Kallur linjasi hallikauden tavoitettaan. Hän on aiemmin todennut, että hallikauden onnistuminen painaa paljon, kun hän miettii, jatkuuko ura talven jälkeen kohti Lontoon MM-kisoja.

Nikkanen, Murto, Mäkelä ja sprintterit voittojahtiin

Hallimaaotteluun luvassa myös tasokas naisten seiväshyppykilpailu. Tällä kaudella 466 ja 455 hypänneet Wilma Murto ja Minna Nikkanen saavat vastaansa Ruotsin kokeneen Michaela Meijerin, joka ylitti hiljattain 450 ja on hallissa taivuttanut parhaimmillaan 460.

Muissa naisten lajeissa pikajuoksija Anniina Kortetmaa on 60 metrillä tilastosuosikki ennätyksellään 7,36. Voittajasuosikki on myös kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä, joka kurottaa nyt 14 metrin tuloksiin.

Miesten 200 metrillä hyvävireinen Roope Saarinen ja Samuli Samuelsson tavoittelevat kärkisijoja. Tällä kaudella 6,70 ja 6,77 juosseilla Eetu Rantalalla ja Markus Skytällä on 60 metrillä luja vastus. Tanskan Kristoffer Hari on talven mittaan juossut 6,69  ja ruotsalaiset Sulayman Bah ja Odain Rose 6,70 ja 6,71.

Pika-aidoissa EM-rajaa 7,80 tavoitteleva Elmo Lakka taistelee nappijuoksulla voitosta. EM-hallirajoja hallimaaottelussa hakevat myös kuulantyöntäjä Arttu Kangas, pituushyppääjät Roni Ollikainen ja Henri Väyrynen, ja korkeushypyn SE-nainen Linda Sandblom, jolla on vastassa 194 viime vuonna ylittänyt Ruotsin Sofie Skoog.

EE-juniori Hassa, Ståhl ja Warholm mukana

Ruotsin joukkueen riveistä kilpailevat myös 3000 metrin tuore junioreiden EE-juoksija, 18-vuotias Suldan Hassan sekä kiekonheiton MM-viitonen Daniel Ståhl. Hassan pinkoi 3000 metriä hiljattain Tukholmassa 8.05,61. Ståhl osallistuu Tampereella kiekonheittoon, joka ei ole maaottelulaji, ja työntää sitten maaottelussa kuulaa.

Kisojen kärkinimiin lukeutuu myös norjalainen Karsten Warholm, 20. Hän juoksi Rio de Janeiron olympialaisten 400 metrin aitojen alkuerissä hulppean Norjan ennätyksen 48,49. Sama tahti on jatkunut kuluvan talven kisoissa. Hän pudotti 400 metrin sileällä Norjan halliennätyksen lukemiin 45,96.

Tampereella Warholm juoksee maaottelun ulkopuolisessa lajissa 300 metrin aidat ja maaottelussa 4 x 300 metrin viestin.

Suomen, Ruotsin, Norjan ja Tanska/Islannin joukkueet pohjoismaisessa hallimaaottelussa lauantaina Tampereella

Miehet: 

60 m

Odain Rose Ruotsi (kauden paras/ennätys) 6,62/6,71

Eetu Rantala Suomi 6,70/6,70

Jonathan Quarcoo Norja 6,78/6,76

Kristoffer Hari Tanska/Islanti 6,69/6,69

Sulayman Bah Ruotsi 6,70/6,70

Markus Skyttä Suomi 6,77/6,77

Michael Rosenberg Norja 6,84/6,75

Festus Asante Tanska/Islanti 6,76/6,76

200 m

Erä 1

Erik Annerfalk Ruotsi 21,70/21,70

Samuli Samuelsson Suomi 21,47/21,34/21,43ot

Håkon Morken Norja 21,50/21,49

Nicklas Hyde Tanska/Islanti 22,28/21,71

Erä 2

Ari Bragi Kárason Tanska/Islanti -21,95

Nil de Olivera Ruotsi 21,75/21,14

Roope Saarinen Suomi 21,34/21,34

Torbjørn Lysne Norja 21,85/21,85

400 m

Erä 1

Carl Emil Kåshagen Norja 48,77/48,77

Benjamin Lobo Veder Tanska/Islanti 46,78/46,78

Dennis Forsman Ruotsi 48,50/47,53

Petteri Monni Suomi 49,66/48,67/48,86ot

Erä 2

Erik Back Suomi 49,08/49,08/49,03ot

Mauritz Kåshagen Norja 47,41/46,88

Ívar Kristinn Jasonarson Tanska/Islanti 48,23/48,03

Felix Francois Ruotsi 48,19/47,41

800 m

Andreas Kramer Ruotsi 1.49,00/1.47,85

Simon Haglund Suomi 1.53,95ot/1.52,71ot/

Ådne Andersen Norja 1.55,11/1.54,60

Johan Eriksson Ruotsi 1.50,47/1.50,47

Christian Clausen Tanska/Islanti 1.52,85/1.52,85

Andreas Bube Tanska/Islanti1.47,19/1.47,19

Joonas Rinne Suomi 1.51,86ot/1.53,49/1.51,86ot

Terje Snarby Norja 1.54,1/21.53,12

1500 m:

Panu Jantunen Suomi -3.51,57/3.58,45ot

Henril I. Gravdal Norja 3.51,31/3.51,31

Mihn Kyun Co Tanska/Islanti 3.58,55/3.58,55

William Levay Ruotsi 3.41,52/u3.41,52u

Tuomo Salonen Suomi 3.52,46/3.48,40/3.53,97ot

Sigurd B. Breivik Norja 3.50,54/3.50,54

William Devantier Tanska/Islanti -3.58,55u

Mattias Ohlsson Ruotsi 3.54,27/3.54,27

3000 m

Suldan Hassan Ruotsi 8.05,618.05,61

Samu Mikkonen Suomi 8.18,33ot8.36,71/8.18,33ot

Marius Vedvik Norja 8.09,55/8.03,23

Ole Hesselbjerg Tanska/Islanti 8.16,14/8.16,14

Vidar Johansson Ruotsi 8.10,79/8.10,79

Topi Raitanen Suomi 8.26,55/8.26,55

Per Svela Norja 8.11,87/8.11,87

Andreas Lindgren Tanska/Islanti -8.29,98

60 m aj

Erä 1

Sondre Guttormsen Norja 8,51/8,51

Alexander Brorsson Ruotsi 7,82/7,73

Elmo Lakka Suomi 7,89/7,76

Adreas Martinsen Tanska/Islanti 7,83/7,69

Fredrik Ekholm Ruotsi 7,92/7,92

Samuel Rautapalo Suomi 8,07/8,07

Tanska/Islanti ja Norja nimeävät yhden juoksijan myöhemmin.

Korkeus

Fredrik Jar Norja 200/201

Mads Moos Larsen Tanska/Islanti 197/197

Yuan-Zhong Wu Ruotsi 210/211

Julius Kuusela Suomi 204

Ivan Kristoffer Nilsen Norja 212/221

Jonas Kløgaard Jensen Tanska/Islanti 210/217/223u

Fabian Delryd Ruotsi 221/221

Jesse Huttunen Suomi 207/207/210u

Seiväs:
Rasmus Jørgensen Tanska/Islanti 543/563/565u

Carl Sténson Ruotsi 520/531

Tommi Holttinen Suomi 520/525/530u

Eirik Dolve Norja 553/553/566u

Mikkel M. Nielsen Tanska/Islanti 500/545

Filip Gyllensten Ruots i520/520/530u

Urho Kujanpää Suomi 535/535

Pål Haugen Lillefosse Norja 515/515

Pituus:

Ingar Kiplesund Norja 7,53/7,53/7,76u

Benjamin Gabrielsen Tanska/Islanti 7,50/7,70/7,76u

Andreas Carlsson Ruotsi 7,50/7,50

Henri Väyrynen Suomi 7,62/7,85/807u

Amund Sjursen Norja 7,51/7,51/7,60u

Jesper Hellström Ruotsi 7,52/7,52

Roni Ollikainen Suomi 7,67/7,69/805u

Tanska/Islanti nimeää toisen hyppääjän myöhemmin.-

Kolmiloikka:

Tuomas Kaukolahti Suomi 15,96/15,96/16,24u

Jesper Vestbø Norja 15,15/15,15

Massin Ait Bouziad Tanska/Islanti 14,49/14,87/14,94u

Mathias Ström Ruotsi 15,92/16,14

Simo Lipsanen Suomi 16,22/16,23

Erik Lund Norja 15,16/15,16

Dennis Mägi Tanska/Islanti 14,74/14,74/14,93u

Erik Ehrlin Ruotsi 15,7315,79

Kuula:

Wictor Petersson Ruotsi 18,08/18,08/18,18u

Timo Kööpikkä Suomi 18,46/18,82/18,84u

Marcus Thomsen Norja 18,29/18,29/19,68u

Kristoffer Thomsen Tanska/Islanti 16,95/17,01

Daniel Ståhl Ruotsi 19,10/19,10/19,38u

Arttu Kangas Suomi 19,36/20,09/20,30u

Sven Martin Skagestad Norja 18,21/18,21

Tanska/Islanti nimeävät toisen työntäjän myöhemmin.

4 x 300 m.

Naiset:

60 m

Erä 1

Gladys Bamane Ruotsi 7,44/7,44

Mette Graversgaard Tanska/Islanti 7,56/7,56

Helene Rønningen Norja 7,44/7,39

Anniina Kortetmaa Suomi 7,367,36

Elin Östlund Ruotsi 7,42/7,39

Mathilde Kramer Tanska/Islanti 7,52/7,52

Astrid M. Cederkvist Norja 7,53/7,48

Maria Räsänen Suomi 7,56/7,39

200 m:

Erä 1

Zarah Buchwald Tanska/Islanti 25,13/25,13

Helene Rønningen Norja 23,57/23,57

Nea Mattila Suomi 24,64/24,64

Denise Eriksson Ruotsi 24,37/24,37

Erä 2

Malin Ström Ruotsi 24,64/24,64

Mathilde Kramer Tanska/Islanti 24,71/24,71

Astrid M. Cederkvist Norja 24,02/23,82

Jonna Berghem Suomi 23,99/23,79/23,76ot

400 m

Erä 1

Hilla Uusimäki Suomi 55,67/55,45/54,77ot

Sara D. Jensen Norja 54,82/54,57

Ebba Svantesson Ruotsi 55,77/55,77

Arna Stefania Guðmundsdóttir Tanska/Islanti 53,92/53,92

Erä 2

Viivi Lehikoinen Suomi 55,30/55,30

Matilda Hellqvist Ruotsi 55,22/54,73

Anne Sofie Kirkegaard Tanska/Islanti 55,36/54,92

Karoline Daland Norja-55,66

800 m

Stina Troest Tanska/Islanti 2.04,28/2.02,81

Hedda Hynne Norja 2.01,55/2.01,55

Zenitha Eriksson Suomi 2.07,43ot/2.10,10/2.07,43ot

Anna Silvander Ruotsi 2.02,54/2.02,54

Mia Helene Mørck Tanska/Islanti 2.09,79/2.09,79

Lovisa Lindh Ruotsi-2.02,33/1.59,41u

Jonna Julin Suomi 2.09,15/ot2.09,15ot

Malin Edland Norja 2.08,35/2.08,35

1500 m

Sofia Öberg Ruotsi 4.25,62/4.25,62/4.14,84u

Line K. Schulz Tanska/Islanti 4.32,15/4.17,84

Kristine Dommersnes Norja 4.35,80/4.35,80

Saija Seppä Suomi 4.41,45/4.41,45

Charlotta Fougberg Ruotsi 4.21,46/4.11,89u

Louise Jørgensen Tanska/Islanti 4.34,17u

Camilla Ziesler Norja 4.32,87

Karin Storbacka Suomi 4.27,63/4.25,74/4.14,89ot

3000 m

Camilla Richardsson Suomi 9.27,05ot/9.31,57/9.18,26ot

Sara Christiansson Ruotsi 10.25,60u

Anna Mark HelwighTanska/Islanti 9.55,46u

Lena Selen Norja 9.36,58/9.36,58

Henni Tofferi Suomi 9.54,63/9.54,63

Frida Kristinasson Ruotsi 9.51,33/9.51,33

Maria Larsen Tanska/Islanti 9.19,56

Maria Wågan Norja 9.45,50/9.45,50

60 m aj:

Isabelle Pedersen Norja 7,98/7,95

Lotta Harala Suomi 8,23/8,18

Susanna Kallur Ruotsi 7,68

Mette Graversgaard Tanska/Islanti 8,44/8,44

Agathe H. Wathne Norja 8,50/8,50

Nooralotta Neziri Suomi 8,17/7,97

Elin Westerlund Ruotsi 8,36/8,27

Mathilde Heltberch Tanska/Islanti 8,51/8,51

Korkeus:

Mathilde Diekema Jensen Tanska/Islanti 178/178

Katarina Mögenburg Norja 188/188/190u

Laura Rautanen Suomi 180/187

Maja Nilsson Ruotsi 185/185

Sandra Bøll Tanska/Islanti 175/175

Tonje Angelsen Norja 175/193/197u

Linda Sandblom Suomi 186/186/192u

Sofie Skoog Ruotsi 186/194

Seiväs

Minna Nikkanen Suomi 455/461

Cathrine Larsåsen Norja 390/441

Line R. Jensen Tanska/Islanti 400/405/410u

Elin Olsson Ruotsi 408/408

Wilma Murto Suomi 466/471

Birgitte Kjuus Norja 350/370/385u

Caroline Ranners Tanska/Islanti 370/370

Michaela Meijer Ruotsi 450/460/462u

Pituus:

Kaiza Karlén Ruotsi 616/618/629u

Emmi Mäkinen Suomi 612/634/638u

Oda U. Onstad Norja 598/634

Martha Traoré Tanska/Islanti 606/620/645u

Malin Marmbrandt Ruotsi 629/633/650u

Kristiina Vuorvirta Suomi 585/599/622u

Live H. HiltonNorja 602/602

Maria Rún Gunnlaugsdóttir Tanska/Islanti 571/5,91

Kolmiloikka:

Janne Nielsen Tanska/Islanti 12,5713,14/13,29u

Madeleine Nilsson Ruotsi 12,64/12,85/12,92u

Sanna Nygård Suomi 13,42/13,63/13,73u

Monika Benserud Norja 12,90/12,90

Anne Porshold Tanska/Islanti11,99/11,99

Rebecka Abrahamsson Ruotsi 13,03/13,07/13,21u

Kristiina Mäkelä Suomi13,81/14,20/14,24u

Mari S. Aarø Norja 12,91/12,91

Kuula:

Charlotte Abrahamsen Norja 13,60/15,16

Trine MulbjergTanska/Islanti 16,00/16,76/16,80u

Frida Åkerström Ruotsi 15,03/16,00/16,12u

Eveliina Rouvali Suomi 14,44/14,84/15,16u

Elise Gravningen Norja 12,72/12,94

Maria Sløk HansenTanska/Islanti 14,55/16,12/16,53u

Fanny Roos Ruotsi 17,14/17,20/17,58u

Kaisa Kymäläinen Suomi 15,04/15,04

4 x 300 m

Aikataulu