Tampere, urheiluoppilaitosten hallikilpailut 15.1.2014Koulujen pisteet: Hämeenlinna 3, Kastelli 20, Kerttuli 60, Kuopio 20, Kuortane 66, Nokia 14, Mäkelänrinne 61, Pajulahti 4, Pohjois-Haaga 2, Salpausselkä 23, Sampo 63, Sotunki 13, Lyseo 4, Tredu 19 , Voionmaa 40, Vöyri 18, Bando 5.
M 60 m
Erä 1
1. Jimi Råman Mäkelärinteen u 7,33
2. Sampo Rantala Mäkelärinteen u 7,40
3. Niklas Bryggare Mäkelärinteen u 7,42
4. Julian Rauhaniemi Kerttulin urhei 7,50
Aleksi Honkavuori DNS
Jere Posti Kastellin lukio DNS
Oras Schmid Voionmaan urhei DNS
Ilkka Mattila Mäkelärinteen u DNS
Erä 2
1. Ville Aarnivala Nokian lukio 6,99
2. Markus Karlstedt Kerttulin urhei 7,16
3. Aleksi Lehto 7,16
4. Philippe Nkansi Kastellin lukio 7,18
5. Evgeny Alexandrov Mäkelärinteen u 7,24
6. Aaron Savolainen Voionmaan urhei 7,26
7. Kalle Hämäläinen Kuopion klassil 7,29
8. Joel Lapinlampi Kerttulin urhei 7,31
M 60 m Alkuerät
Erä 1
1. Philippe Nkansi Kastellin lukio 7,20
2. Aaron Savolainen Voionmaan urhei 7,24
3. Kalle Hämäläinen Kuopion klassil 7,30
4. Joel Lapinlampi Kerttulin urhei 7,32
5. Jimi Råman Mäkelärinteen u 7,36
6. Ilkka Mattila Mäkelärinteen u 7,43
Erä 2
1. Ville Aarnivala Nokian lukio 7,03
2. Aleksi Lehto 7,20
3. Aleksi Honkavuori 7,41
4. Sampo Rantala Mäkelärinteen u 7,50
5. Julian Rauhaniemi Kerttulin urhei 7,55
6. Oras Schmid Voionmaan urhei 7,61
7. Miko Punto Kerttulin urhei 7,67
Erä 3
1. Markus Karlstedt Kerttulin urhei 7,28
2. Evgeny Alexandrov Mäkelärinteen u 7,33
3. Jere Posti Kastellin lukio 7,41
4. Niklas Bryggare Mäkelärinteen u 7,49
5. Daniel Björklund Mäkelärinteen u 7,69
Rashiid Jamac Tredu DNS
M 400 m
Erä 1
1. Marko Vendelin Kerttulin urhei 51,30
2. Rasmus Vidjeskog Kerttulin urhei 52,19
3. Juho Pirskanen Kuopion klassil 52,74
4. Oras Schmid Voionmaan urhei 53,10
5. Niilo Lappalainen Voionmaan urhei 55,22
Sampo Rantala Mäkelärinteen u DNS
Erä 2
1. Jevgeni Aleksandrov Mäkelärinteen u 50,37
2. Philip Johansson Vörå samgymnasi 51,60
3. Daniel Björklund Mäkelärinteen u 52,57
4. Henri Mäkilä Kerttulin urhei 52,86
5. Jere Posti Kastellin lukio 53,14
6. Aleksi Heimonen Sammon keskuslu 54,30
M 800 m
1. Miika Kiminkinen Voionmaan urhei 1.59,61
2. Vili Holopainen Kuopion klassil 1.59,66
3. Arttu Liipo Kastellin lukio 2.00,46
4. Jesper Bengs Vörå samgymnasi 2.01,60
5. Samu Mikkonen Kuopion klassil 2.02,24
6. Topi Lahtinen Sammon keskuslu 2.05,15
7. Anders Öst Vörå samgymnasi 2.09,19
M 3000 m
1. Antti Ihamäki Kuortaneen urhe 8.53,15
2. Marc Sunden Brändö 9.16,19
M 60 m aj
1. Ville Aarnivala Nokian lukio 8,23
2. Ilari Manninen Voionmaan urhei 8,42
3. Ilari Mäkinen Mäkelärinteen u 8,46
4. Jani Rastas Mäkelärinteen u 8,75
M Korkeus
1. Markku Sillman Tredu 193
170 173 176 179 182 185 190 193 196
O - O O - O O O XXX
2. Artturi Tiipiö Kuortaneen urhe 182
170 173 176 179 182 185
O O O O XO XXX
M Seiväs
1. Verneri Vaara Kerttulin urhei 460
430 440 450 460 470
O XO O XXO XXX
2. Tommi Holttinen Kerttulin urhei 430
420 430 440
O O XXX
M Pituus
1. Artur Hämäläinen Kuortaneen urhe 6,66
6,55 X X - 4,04 6,66
2. Ilkka Mattila Mäkelärinteen u 6,60
6,37 6,39 6,60 6,40 6,45 6,54
3. Jasu Salonen Pajulahden amma 6,53
6,52 6,26 6,25 6,08 6,39 6,53
4. Alex Lause Sammon keskuslu 6,52
6,42 6,44 6,52 6,28 6,45 6,41
5. Mikko Tuominen Salpausselän ur 6,09
3,55 5,96 X 5,92 X 6,09
6. Aapo Sottinen Salpausselän ur 6,06
5,92 5,70 X 5,96 5,67 6,06
M Kolmiloikka
1. Aleksi Pelto Sammon keskuslu 13,43
X X 13,43 X X X
2. Artturi Tiipiö Kuortaneen urhe 13,40
12,89 13,35 13,40 - - -
M Kuula
1. Aleksi Jaakkola Tredu 16,14
15,67 X 16,14 X 15,81 X
2. Olli Kivioja Tredu 14,65
12,69 13,81 X X 14,08 14,65
3. Veikko Laitinen Kuortaneen urhe 13,85
13,14 13,56 X 13,52 13,20 13,85
4. Joni Syrjälä Sammon keskuslu 13,36
12,19 12,38 X 13,36 X X
5. Joonas Oksanen Sammon keskuslu 13,33
12,15 X 13,33 12,83 - 13,04
6. Ville Hakala Kerttulin urhei 12,89
X X 12,89 X - -
7. Aleksi Lehto Kuortaneen urhe 12,84
11,12 11,78 12,12 12,18 12,84 12,64
8. Lauri Lindroos Kerttulin urhei 12,19
X 11,43 12,19 X X -
9. Ville Järvinen Tredu 11,02
X 10,98 11,02
M 4 x 300 m
1. Mäkelärinteen urheilulukio 1 2.28,63
Niklas Bryggare
Sampo Rantala
Ilari Mäkinen
Jerri Råman
2. Kerttulin urheilulukio 1 2.28,71
Henri Mäkilä
Joel Lapinlampi
Marko Vendelin
Markus Karlstedt
3. Voionmaan urheilulukio 1 2.28,94
Ilari Manninen
Oras Schmid
Aaron Savolainen
Niilo Lappalainen
4. Vörå samgymnasium 1 2.34,66
Anders Öst
Jesper Bengs
Fabian Hällström
Philip Johansson
5. Kuortaneen urheilulukio 1 2.42,92
Aleksi Lehto
Antti Ihamäki
Artturi Tiipiö
Artur Hämäläinen
N 60 m
Erä 1
1. Hilla Uusimäki Sotungin lukio 7,95
2. Emma Koistinen Voionmaan urhei 8,02
3. Juulia Ojala Kuortaneen urhe 8,03
4. Netta Myllynen Mäkelärinteen u 8,03
5. Sini Oikarinen Kastellin lukio 8,06
6. Sara Jokinen Sammon keskuslu 8,11
7. Neea Honkala Salpausselän ur 8,11
8. Eveliina Ojala Kuortaneen urhe 8,21
Erä 2
1. Milja Thureson Kerttulin urhei 7,72
2. Anniina Kortetmaa Kuortaneen urhe 7,75
3. Milla Heiskanen Kuopion klassil 7,79
4. Kamilla Nurminen Mäkelärinteen u 7,90
5. Reetta Hurske Sammon keskuslu 7,90
6. Erika Nevanperä Kuortaneen urhe 7,98
7. Maiju Niemelä Kerttulin urhei 8,01
7. Felicia Åbacka Vörå samgymnasi 8,01
N 60 m Alkuerät
Erä 1
1. Hilla Uusimäki Sotungin lukio 7,98
2. Juulia Ojala Kuortaneen urhe 7,99
3. Emma Koistinen Voionmaan urhei 8,06
4. Eveliina Ojala Kuortaneen urhe 8,15
5. Anni Halko Voionmaan urhei 8,38
6. Nea Pronin Mäkelärinteen u 8,42
7. Rebecca Ljung Vörå samgymnasi 8,46
8. Katariina Linnakoski Pohjois-Haagan 8,49
Erä 2
1. Anniina Kortetmaa Kuortaneen urhe 7,74
2. Reetta Hurske Sammon keskuslu 7,93
3. Sini Oikarinen Kastellin lukio 8,13
4. Natalie Uljas Mäkelärinteen u 8,35
5. Raakel Rekola Voionmaan urhei 8,43
6. Kaislakerttu Järvelä Kuortaneen urhe 8,60
7. Inka Sinivuori Voionmaan urhei 8,61
8. Anniina Tuomela Sotungin lukio 8,66
Erä 3
1. Kamilla Nurminen Mäkelärinteen u 7,92
2. Maiju Niemelä Kerttulin urhei 7,94
3. Netta Myllynen Mäkelärinteen u 8,09
4. Anna Julin Vörå samgymnasi 8,15
5. Mimmi Suomalainen Kerttulin urhei 8,39
6. Amanda Sjölund Vörå samgymnasi 8,41
7. Sanna Pihkala Sammon keskuslu 8,55
8. Laura Lang Mäkelärinteen u 9,28
Erä 4
1. Milja Thureson Kerttulin urhei 7,68
2. Milla Heiskanen Kuopion klassil 7,81
3. Felicia Åbacka Vörå samgymnasi 7,95
4. Sara Jokinen Sammon keskuslu 8,13
5. Eeva Paavilainen Kerttulin urhei 8,21
6. Jandeh Jallow Mäkelärinteen u 8,21
7. Jenna-Julia Lankinen Sotungin lukio 8,77
Erä 5
1. Erika Nevanperä Kuortaneen urhe 7,92
2. Neea Honkala Salpausselän ur 7,98
3. Noora Kauranen Hämeenlinnan Ly 8,17
4. Maria Kytölä Hyvinkään Sveit 8,32
5. Riina Puranen Voionmaan urhei 8,44
6. Iida Kalmari Kuortaneen urhe 8,53
7. Iida Loukkaanhuhta Mäkelärinteen u 8,69
Sonja Hartio Voionmaan urhei DNS
N 400 m
1. Kirsi Pekkanen Kuopion klassil 59,63
2. Ellinoora Myötyri Sammon keskuslu 60,74
3. Amanda Karlsson Vörå samgymnasi 61,43
4. Jutta Kuusela Sammon keskuslu 63,25
5. Katariina Linnakoski Pohjois-Haagan 68,66
N 800 m
1. Johanna Matintalo Kerttulin urhei 2.24,64
2. Eliisa Räsänen Sammon keskuslu 2.24,90
3. Laura Nakolinna Kerttulin urhei 2.26,78
4. Janna Hautala Salpausselän ur 2.45,73
N 3000 m
1. Emma Hyyppä Salpausselän ur 10.15,27
2. Hanna Uski Kerttulin urhei 10.41,78
3. Sofia Muinonen Mäkelärinteen u 10.44,41
4. Linnea Harala Sammon keskuslu 10.53,51
5. Alli Walden Mäkelärinteen u 11.11,67
6. Elina Heikkinen Kastellin lukio 11.19,64
7. Katri Niemistö Voionmaan urhei 11.21,78
8. Rauha Buchwald Mäkelärinteen u 11.55,58
Ina Djupsund Vörå samgymnasi DNS
N 60 m aj
1. Reetta Hurske Sammon keskuslu 8,84
2. Miia Sillman Sammon keskuslu 9,10
3. Sini Toivola Voionmaan urhei 9,11
4. Jandeh Jallow Mäkelärinteen u 9,41
5. Sara Papunen Hämeenlinnan ly 9,45
6. Pinja Pikkupeura Mäkelärinteen u 9,71
7. Sara Jungewelter Mäkelärinteen u 10,20
N Korkeus
1. Heta Tuuri Salpausselän ur 175
161 164 167 171 175 179
O O O O O XXX
2. Gabriela Kosonen Sammon keskuslu 164
158 161 164 167
O O XO XXX
3. Emmi Stucki Salpausselän ur 161
145 150 155 158 161 164
O O O XO O XXX
3. Aliisa Mäkinen Mäkelärinteen u 161
150 155 158 161 164
O O XO O XXX
5. Sanna Rautio Kastellin lukio 161
145 150 155 158 161 164
O O O O XXO XXX
6. Sara Papunen Hämeenlinnan ly 158
155 158 161
O XO XXX
7. Nea Pronin Mäkelärinteen u 158
145 150 155 158 161
O O XXO XXO XXX
N Seiväs
1. Enna Hassinen Kastellin lukio 370
350 360 370 380
XO O O XXX
2. Sara Heikkilä Mäkelärinteen u 340
310 320 330 340 350
O O XO O XXX
3. Sonja Hartio Voionmaan urhei 330
280 290 300 310 320 330 340
O O O XO XO XXO XXX
4. Maria Kytölä Hyvinkään Sveit 320
280 290 300 320 330
O - O O XXX
5. Vilma Mäkelä Mäkelärinteen u 320
280 290 300 310 320 220
XO O O O XXO XXX
6. Saara Halme Mäkelärinteen u 310
280 290 300 310 320
O XO O O XXX
7. Jenni Eloranta Kuortaneen urhe 290
270 280 290 300
XXO XO XO XXX
8. Henna Salonen Sammon keskuslu 260
230 240 250 260 270
O O O XO XXX
Mikaela Karppelin Vörå samgymnasi NH
280
XXX
N Kolmiloikka
1. Sini Sanaslahti Voionmaan urhei 12,00
X X X 11,92 11,86 12,00
2. Heini Vainionpää Mäkelärinteen u 11,99
11,82 11,99 X 11,79 - 11,56
3. Johanna Hokkanen Voionmaan urhei 11,67
X 11,67 11,34 X X 11,61
4. Ida Kriikkula Kuortaneen urhe 11,47
11,22 X 11,47 11,38 X X
5. Suvi Eerikäinen Mäkelärinteen u 11,19
11,12 11,19 10,87 11,02 11,09 11,10
6. Maisa Halonen Kuopion klassil 11,04
X X X X 10,83 11,04
7. Anniina Tuomela Sotungin lukio 10,81
- 10,81 10,31 10,37 X 10,26
N Kuula
1. Taija Keskinen Kuortaneen urhe 13,10
13,03 X X X X 13,10
2. Lotta Perjola Sammon keskuslu 11,93
10,28 11,93 X X X 11,26
3. Oona Vilermo Tampereen Lyseo 11,90
X 10,70 11,42 10,85 10,69 11,90
4. Henna Ritanen Kuortaneen urhe 11,70
10,83 X 11,45 11,69 11,70 X
5. Viivi Kuismanen Mäkelärinteen u 11,17
11,17 X X X 10,86 10,78
6. Veera Larson Kerttulin urhei 10,90
10,48 10,81 10,29 10,60 10,62 10,90
7. Anne-Mari Lehtiö Sotungin lukio 10,87
X 10,87 10,79 10,44 10,35 10,59
8. Heta Haapala Sammon keskuslu 10,50
10,05 10,50 9,99 X X X
9. Noora Kauranen Hämeenlinnan Ly 10,47
10,42 10,47 10,20
10. Sanne Erkkola Kerttulin urhei 10,36
9,85 10,36 10,34
11. Inka Sinivuori Voionmaan urhei 9,80
9,74 X 9,80
12. Sonja Jokiranta Kerttulin urhei 9,73
9,59 9,73 X
13. Elisa Myllymäki Sammon keskuslu 9,63
9,63 9,54 X
14. Rebecca Ljung Vörå samgymnasi 8,85
8,85 8,85 8,77
15. Hanna-Mari Kinnunen Voionmaan urhei 8,29
7,89 8,29 X
16. Vilma Mainio Voionmaan urhei 8,25
8,25 7,95 7,46
17. Taru Nieminen Sammon keskuslu 8,17
8,17 X 8,09
N 4 x 300 m
1. Kuortaneen urheilulukio 1 2.46,07
Erika Nevanperä
Juulia Ojala
Eveliina Ojala
Anniina Kortetmaa
2. Sotungin lukio 1 2.49,56
Anne-Mari Lehtiö
Hilla Uusimäki
Anniina Tuomela
Aino Tapio
3. Vörå samgymnasium 1 2.50,09
Anna Julin
Amanda Karlsson
Amanda Sjölund
Felicia Åbacka
4. Voionmaan urheilulukio 1 2.50,21
Anni Halko
Emma Koistinen
Vilma Mainio
Sini Sanaslahti
5. Sammon keskuslukio 1 2.51,88
Eliisa Räsänen
Sara Jokinen
Ellinoora Myötyri
Miia Sillman
6. Mäkelärinteen urheilulukio 1 2.52,31
Netta Myllynen
Nea Pronin
Heini Vainionpää
Kamilla Nurminen
|