FIS Tampereen Pyrinnön Hiihdot, tulokset

FIS Tampereen Pyrinnön hiihdotT U L O K S E T© Tampereen Pyrintö

Kilpailun sarjat: N35; N18; N20; NYL; M35; M18; M20; MYL; M08; N08; M10; N10; N14
; M12; N12; M14; N16; M16; N45; N55; M65; M55; M45

N35 Naiset 35 vuotta 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Anna-Liisa Häkkinen      Punkalaitumen Kunto         26.28,50

N18 Naiset 18 vuotta 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Nea Kytäjä               Valkeakosken Haka           24.06,10
  2. Sonja Hakala             Hämeenlinnan Hiihtoseura    24.10,30      0.04,20
  3. Eeva Haasanen            Vantaan Hiihtoseura         24.12,60      0.06,50
  4. Helmiina Lantta          Savonlinnan Hiihtoseura     24.22,80      0.16,70
  5. Iiris Helander           Ski Jyväskylä               24.30,20      0.24,10
  6. Siiri Kejonen            Hollolan Urheilijat -46     24.31,40      0.25,30
  7. Venla Haataja            Ylöjärven Ryhti             25.03,10      0.57,00
  8. Ronja Haavisto           Tampereen Pyrintö           25.11,60      1.05,50
  9. Taru Vuorinen            Espoon Hiihtoseura          25.38,90      1.32,80
 10. Henna Viitala            Lahden Hiihtoseura          26.34,90      2.28,80
 11. Siiri Toivanen           Vantaan Hiihtoseura         26.35,20      2.29,10
 12. Anniina Jokinen          Lahden Hiihtoseura          26.35,70      2.29,60
 13. Kaisla Ollila            Pakilan Veto                26.57,70      2.51,60
 14. Anni Laine               Ylöjärven Ryhti             27.27,60      3.21,50
 15. Hilda Salonen            Vantaan Hiihtoseura         27.36,90      3.30,80
 16. Matleena Palonen         Ylöjärven Ryhti             28.34,20      4.28,10
 17. Vilma Sytelä             Vantaan Hiihtoseura         32.58,00      8.51,90

N20 Naiset 20 vuotta 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Anni Lindroos            Pargas IF                   23.04,30
  2. Hilda Kukonlehto         Valkeakosken Haka           23.06,70      0.02,40
  3. Vilja Kauranen           Espoon Hiihtoseura          23.12,20      0.07,90
  4. Aino Pihlava             Kankaantaan Kisa            23.26,30      0.22,00
  5. Eerika Salomäki          Keravan Urheilijat          24.12,60      1.08,30
  6. Hilla Niemelä            Ikaalisten Urheilijat       24.16,70      1.12,40
  7. Jatta Tuominen           Hollolan Urheilijat -46     24.34,40      1.30,10
  8. Rebecca Lönnqvist        Borgå Akilles               24.50,20      1.45,90
  9. Aino Soininen            Espoon Hiihtoseura          25.34,10      2.29,80
 10. Ida Tonteri              Hyvinkään Hiihtoseura       25.36,60      2.32,30
 11. Essi Leikas              Hollolan Urheilijat -46     25.46,00      2.41,70
 12. Hilma Ahonen             Hämeenlinnan Hiihtoseura    27.03,40      3.59,10

NYL Naiset 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Klaara Leponiemi         Viialan Viri                22.44,10
  2. Emmi Hakomäki            Jämin Jänne                 22.57,60      0.13,50
  3. Sofia Joronen            Seinäjoen Hiihtoseura       23.34,70      0.50,60
  4. Anni Ala-Mettälä         Tampereen Pyrintö           23.52,50      1.08,40
  5. Elsa Heinikainen         Tampereen Pyrintö           24.58,30      2.14,20
  6. Saara Nikander           Vihdin Viesti               25.30,70      2.46,60
  7. Essi Lievonen            Hollolan Urheilijat -46     25.40,90      2.56,80
  8. Camilla Tuominen         Hollolan Urheilijat -46     26.20,30      3.36,20
  9. Janita Jäntti            Vantaan Hiihtoseura         31.27,40      8.43,30

 Keskeyttäneet   1
  -  52.  26262770  Salla Koskela            Keravan Urheilijat

M35 Miehet 35 vuotta 12 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ilkka Heinonen           Pargas IF                   28.44,10
  2. Markus Välimäki          Lempäälän Kisa              28.46,80      0.02,70
  3. Kai Samposalo            Kangasalan Kisa             31.29,10      2.45,00

M18 Miehet 18 vuotta 12 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Alexander Ståhlberg      Norrvalla SkiTeam           25.36,40
  2. Elias Mäkinen            Kankaantaan Kisa            27.43,50      2.07,10
  3. Veeti Seppälä            Ylöjärven Ryhti             27.52,70      2.16,30
  4. Santeri Kortejärvi       Borgå Akilles               28.37,80      3.01,40
  5. Ville Muhonen            Jämsänkosken Ilves          28.43,10      3.06,70
  6. Lauri Pulkkinen          Ski Jyväskylä               28.59,30      3.22,90
  7. Taavi Nyström            Hämeenlinnan Hiihtoseura    29.11,20      3.34,80
  8. Jarkko Lankinen          Tampereen Pyrintö           29.44,20      4.07,80
  9. Atte Urvanta             Lempäälän Kisa              30.09,90      4.33,50
 10. Samuli Kuusinen          Jämin Jänne                 30.28,30      4.51,90
 11. Daniel Davidsson         Tampereen Pyrintö           31.12,70      5.36,30
 12. Samuli Jalonen           Lempäälän Kisa              31.13,10      5.36,70
 13. Aapeli Leppä             Raision Kuula               31.37,00      6.00,60
 14. Juuso Ketonen            Orimattilan Jymy            31.41,50      6.05,10
 15. Eemeli Eronen            Vantaan Hiihtoseura         32.02,60      6.26,20
 16. Roope Juntunen           Kangasalan Kisa             32.06,70      6.30,30
 17. Juho Veikkolainen        Valkeakosken Haka           32.12,10      6.35,70
 18. Anton Liukkonen          Borgå Akilles               32.12,50      6.36,10
 19. Oliver Lassig            Vantaan Hiihtoseura         33.15,80      7.39,40

M20 Miehet 20 vuotta 12 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jussi Jussila            Jämin Jänne                 26.03,50
  2. Patrik Kuuttinen         IF Minken                   26.31,60      0.28,10
  3. Casper Hjerpe            Norrvalla SkiTeam           27.12,60      1.09,10
  4. Aapo Haataja             Ylöjärven Ryhti             27.41,90      1.38,40
  5. Niilo Helkama            Espoon Hiihtoseura          28.06,60      2.03,10
  6. Sakari Hynynen           Ski Jyväskylä               28.41,10      2.37,60
  7. Matias Vaahtio           Ulvilan Ura                 29.09,80      3.06,30
  8. Leevi Liukkonen          Borgå Akilles               29.47,30      3.43,80
  9. Lauri Vähävihu           Hämeenlinnan Hiihtoseura    30.24,30      4.20,80
 10. Eetu Liukkonen           Borgå Akilles               30.31,60      4.28,10
 11. Samu Hanska              Lahden Hiihtoseura          30.46,40      4.42,90

 Keskeyttäneet   1
  -  94.  30621909  Onni-Kalle Lahdelma      Lahden Hiihtoseura

MYL Miehet 12 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Karri Hakala             Ilmajoen Kisailijat         25.33,80
  2. Elmeri Toivanen          Kouvolan Hiihtoseura        25.47,30      0.13,50
  3. Eemil Helander           Keuruun Kisailijat          25.59,00      0.25,20
  4. Tino Stenman             Ylöjärven Ryhti             26.03,30      0.29,50
  5. Waltteri Vinkanharju     Vantaan Hiihtoseura         26.15,20      0.41,40
  6. Jussi Salo               Ilmajoen Kisailijat         26.34,20      1.00,40
  7. Mikko Harju              Jämsänkosken Ilves          26.47,60      1.13,80
  8. Joona Koponen            Tampereen Yritys            26.53,40      1.19,60
  9. Ville Vakkila            Vantaan Hiihtoseura         26.56,90      1.23,10
 10. Vesa Raussi              Vihdin Viesti               27.07,30      1.33,50
 11. Joachim Gustafsson       IF Femman                   27.07,60      1.33,80
 12. Olli Haavisto            Tampereen Yritys            27.18,20      1.44,40
 13. Jani Simola              Valkealan Kajo              27.35,10      2.01,30
 14. Matti Hakala             Tampereen Yritys            27.50,70      2.16,90
 15. Eevert Toivonen          Pirkkalan Hiihtäjät         28.23,30      2.49,50
 16. Markus Nikander          Vihdin Viesti               28.29,70      2.55,90
 17. Jeri Koponen             Tampereen Yritys            29.21,30      3.47,50
 18. Roope Nyström            Hämeenlinnan Hiihtoseura    29.43,20      4.09,40
 19. Aki Kauppinen            Pakilan Veto                29.51,60      4.17,80
 20. Miska Tervala            Hollolan Urheilijat -46     29.53,30      4.19,50
 21. Valtteri Niskanen        Lempäälän Kisa              30.12,60      4.38,80
 22. Aki Järvelä              Iso-Mustajärven Urheilija   30.20,90      4.47,10

M08 Miehet 8 vuotta 1.5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Joosep Alarotu           Teiskon Urheilijat           6.28,70
  2. Emil Ruissalo            Oriveden Ponnistus           7.08,20      0.39,50
  3. Akseli Heinonen          Pargas IF                    8.07,10      1.38,40

N08 Naiset 8 vuotta 1.5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Mette Häkkinen           Punkalaitumen Kunto          6.04,60
  2. Emilia Less              IF Sibbo-Vargarna            6.22,70      0.18,10
  3. Mailis Ijäs              Kangasalan Kisa              6.53,80      0.49,20
  4. Milja Häkli              Teiskon Urheilijat           8.32,60      2.28,00

M10 Miehet 10 vuotta 1.5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Martti Kulmala           Tampereen Pyrintö            4.34,90
  2. Viljo Linnamaa           Kangasalan Kisa              4.56,00      0.21,10
  3. Visa Lampila             Vammalan Seudun Voima        5.06,30      0.31,40
  4. Niki Sirén               Raision Kuula                5.07,50      0.32,60
  5. Elias Heinonen           Pargas IF                    5.08,60      0.33,70
  6. Okko Koskinen            Lempäälän Kisa               5.28,80      0.53,90
  7. Aleksi Kivistö           Lempäälän Kisa               5.38,60      1.03,70
  8. Luka Laurila             Lempäälän Kisa               5.59,70      1.24,80
  9. Adrian Ducander          Pargas IF                    6.02,10      1.27,20
 10. Konsta Koski             Kangasalan Kisa              6.06,50      1.31,60
 11. Rasmus Samposalo         Tampereen Pyrintö            6.22,60      1.47,70
 12. Dominic Davidsson        Tampereen Pyrintö            6.24,30      1.49,40

N10 Naiset 10 vuotta 1.5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Mette Miettinen          Espoon Hiihtoseura           5.07,90
  2. Vilma Pyhtilä            Ylöjärven Ryhti              5.10,30      0.02,40
  3. Alisa Koskinen           Ähtärin Urheilijat           5.18,50      0.10,60
  4. Milja Anttila            Nakkilan Vire                5.21,50      0.13,60
  5. Maija Häkli              Teiskon Urheilijat           5.30,20      0.22,30
  6. Jenny Viitanen           Noormarkun Nopsa             5.40,80      0.32,90
  7. Iiris Helenius           Viialan Viri                 5.41,70      0.33,80
  8. Aurora Kirjavainen       Puijon Hiihtoseura           5.47,70      0.39,80
  9. Hilda Rintamäki          Kankaanpään Urheilijat       6.20,10      1.12,20
 10. Julia Sköld              Nakkilan Vire                6.20,40      1.12,50
 11. Saratuulia Miikkulainen  Nakkilan Vire                7.06,80      1.58,90

N14 Naiset 14 vuotta 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Wilma Hjerpe             Norrvalla SkiTeam            7.49,80
  2. Emilia Helmi             Noormarkun Nopsa             7.58,50      0.08,70
  3. Hanni Koski              Kangasalan Kisa              8.04,60      0.14,80
  4. Ronja Kronvall           Borgå Akilles                8.09,00      0.19,20
  5. Miina Mäki-Korte         Ylöjärven Ryhti              8.10,70      0.20,90
  6. Siiri Laino              Kankaanpään Urheilijat       8.11,40      0.21,60
  7. Anna Stenroos            Nakkilan Vire                8.12,10      0.22,30
  8. Ellen Jordas             Borgå Akilles                8.13,20      0.23,40
  9. Nelli-Lotta Karppelin    Limingan Niittomiehet        8.21,40      0.31,60
 10. Annika Rantanen          Ylöjärven Ryhti              8.22,70      0.32,90
 11. Eveliina Hakala          Hämeenlinnan Hiihtoseura     8.24,30      0.34,50
 12. Iiris Ijäs               Kangasalan Kisa              8.26,90      0.37,10
 13. Linnea Salo              Tampereen Pyrintö            8.30,60      0.40,80
 14. Helmi Haavisto           Tampereen Pyrintö            8.38,70      0.48,90
 15. Maija Vuori              Nakkilan Vire                8.45,80      0.56,00
 16. Matilda Saltbacka        Valkeakosken Haka            8.51,50      1.01,70
 17. Ilona Mäkelä             Tampereen Pyrintö            8.52,70      1.02,90
 18. Emilia Ylilehto          Lempäälän Kisa               9.00,30      1.10,50
 19. Amanda Saltbacka         Valkeakosken Haka            9.12,50      1.22,70
 20. Aino Eronen              Vantaan Hiihtoseura          9.12,80      1.23,00
 21. Aino Anttila             Nakkilan Vire                9.28,20      1.38,40
 22. Kerttu Kulmala           Tampereen Pyrintö            9.40,30      1.50,50
 23. Miina Palonen            Ylöjärven Ryhti              9.41,20      1.51,40
 24. Emma Kallio              Tampereen Pyrintö            9.44,90      1.55,10
 25. Sandra Mariani           Tampereen Hiihtoseura       12.16,80      4.27,00

M12 Miehet 12 vuotta 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Aatos Hämäläinen         Pakilan Veto                 8.13,70
  2. Joonas Kolehmainen       Lempäälän Kisa               8.35,10      0.21,40
  3. Niilo Linnamaa           Kangasalan Kisa              8.51,10      0.37,40
  4. Jonathan Virta           Pargas IF                    8.54,40      0.40,70
  5. Aaro Kirjavainen         Puijon Hiihtoseura           8.55,90      0.42,20
  6. Onni Vuorinen            Perniön Urheilijat           9.01,90      0.48,20
  7. Joona Kivistö            Lempäälän Kisa               9.31,00      1.17,30
  8. Tuomas Suopajärvi        Kalannin Vankka             10.03,00      1.49,30
  9. Elias Vähä-Ypyä          Pirkkalan Hiihtäjät         10.21,20      2.07,50
 10. Matias Ruissalo          Oriveden Ponnistus          10.21,70      2.08,00
 11. Eero Hietala             Teiskon Urheilijat          11.21,50      3.07,80
 12. Rasmus Ijäs              Kangasalan Kisa             11.36,90      3.23,20

N12 Naiset 12 vuotta 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Anni Rohila              Rasti-Lukko                  8.35,50
  2. Ebba Miettinen           Espoon Hiihtoseura           9.04,60      0.29,10
  3. Aada Ylilehto            Lempäälän Kisa               9.18,50      0.43,00
  4. Aino Koskinen            Lempäälän Kisa              10.05,30      1.29,80
  5. Aino Tonteri             Hyvinkään Hiihtoseura       10.06,10      1.30,60
  6. Nia Kytäjä               Valkeakosken Haka           10.21,30      1.45,80
  7. Anni Eronen              Vantaan Hiihtoseura         10.24,20      1.48,70
  8. Jenny Sköld              Nakkilan Vire               10.29,20      1.53,70
  9. Lydia Salonen            Vantaan Hiihtoseura         10.47,00      2.11,50
 10. Kerttu Anttila           Nakkilan Vire               11.02,00      2.26,50
 11. Sallamaria Miikkulainen  Nakkilan Vire               16.48,70      8.13,20

M14 Miehet 14 vuotta 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Johannes Alarotu         Teiskon Urheilijat           7.10,60
  2. Leevi Passila            Hollolan Urheilijat -46      7.26,40      0.15,80
  3. Noa Lax                  Borgå Akilles                7.36,90      0.26,30
  4. Frans Pylkkänen          Keravan Urheilijat           7.42,40      0.31,80
  5. Antti Urvanta            Lempäälän Kisa               7.59,30      0.48,70
  6. Otso Luodeslampi         Lempäälän Kisa               8.03,00      0.52,40
  7. Akseli Kirjavainen       Puijon Hiihtoseura           8.04,10      0.53,50
  8. Eemil Koskinen           Teiskon Urheilijat           8.04,20      0.53,60
  9. Konsta Salminen          Ski Jyväskylä                8.06,30      0.55,70
 10. Vincent Ducander         Pargas IF                    8.12,80      1.02,20
 11. Benjamin Virta           Pargas IF                    8.18,80      1.08,20
 12. Lauri Kortejärvi         Borgå Akilles                8.27,70      1.17,10
 13. Vilho Törnblom           Pakilan Veto                 8.28,80      1.18,20
 14. Valtteri Liukkonen       Borgå Akilles                8.58,10      1.47,50
 15. Frans Rintamäki          Kankaanpään Urheilijat       9.00,40      1.49,80
 16. Niilo Aivelo             Vantaan Hiihtoseura          9.00,70      1.50,10
 17. Veli Lampila             Vammalan Seudun Voima        9.08,50      1.57,90
 18. Olli Lindroos            Noormarkun Nopsa             9.23,50      2.12,90
 19. Lauri Lehtisaari         Noormarkun Nopsa             9.32,60      2.22,00

N16 Naiset 16 vuotta 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ella Noora Haapalehto    Lempäälän Kisa               7.38,60
  2. Jessica Junkkala         Vammalan Seudun Voima        7.42,00      0.03,40
  3. Venla Heinimaa           Kangasalan Kisa              7.49,00      0.10,40
  4. Emelie Hägglund          Borgå Akilles                7.58,10      0.19,50
  5. Krista Manninen          Ylöjärven Ryhti              8.00,50      0.21,90
  6. Wilma Lax                Borgå Akilles                8.03,60      0.25,00
  6. Ilona Lampila            Vammalan Seudun Voima        8.03,60      0.25,00
  8. Heini Vuori              Nakkilan Vire                8.07,00      0.28,40
  9. Amanda Yli-Futka         Nakkilan Vire                8.19,00      0.40,40
 10. Aino Risku               Keravan Urheilijat           8.37,40      0.58,80
 11. Lotta Sjöblom            Nakkilan Vire                8.47,30      1.08,70
 12. Siiri Pekkala            Vantaan Hiihtoseura          8.59,60      1.21,00
 13. Ella Sytelä              Vantaan Hiihtoseura          9.17,40      1.38,80

M16 Miehet 16 vuotta 4.5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Lukas Kuuttinen          Närpes Kraft Skidförening   10.13,70
  2. Jaakko Salomäki          Keravan Urheilijat          10.40,20      0.26,50
  3. Oskari Kalliokoski       Pargas IF                   10.43,10      0.29,40
  4. Elliot Fjeldkåsa         Espoon Hiihtoseura          10.43,90      0.30,20
  5. Juho Keskinen            Lempäälän Kisa              10.50,20      0.36,50
  6. Aukusti Arvola           Pirkkalan Hiihtäjät         11.03,00      0.49,30
  7. Onni Tiira               Tampereen Pyrintö           11.04,00      0.50,30
  8. Aatu Seppänen            Kangasalan Kisa             11.07,20      0.53,50
  9. Veeti Passila            Hollolan Urheilijat -46     11.37,70      1.24,00
 10. Christoffer Ingman       Espoon Hiihtoseura          12.04,30      1.50,60
 11. Marius Ducander          Pargas IF                   12.15,00      2.01,30
 12. Aleksi Murtoniemi        Espoon Hiihtoseura          12.25,60      2.11,90
 13. Taneli Salminen          Noormarkun Nopsa            12.54,00      2.40,30
 14. Topias Salminen          Noormarkun Nopsa            13.10,30      2.56,60
 15. Tuomas Hietala           Teiskon Urheilijat          13.36,70      3.23,00

N45 Naiset 45 vuotta 4.5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Riikka Kalliokoski       Pargas IF                   12.13,10
  2. Katri Munukka            Ski Jyväskylä               12.30,40      0.17,30

N55 Naiset 55 vuotta 4.5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jaana Kuittinen          Tampereen Yritys            14.39,20

M65 Miehet 65 vuotta 4.5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Timo Pullinen            Tampereen Maratonklubi      12.31,90
  2. Antti Ojala              Tampereen Pyrintö           12.57,10      0.25,20
  3. Väinö Pääkkö             Kankaantaan Kisa            13.02,80      0.30,90

M55 Miehet 55 vuotta 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ilari Köykkä             Kankaanpään Urheilijat      23.26,70
  2. Seppo Vinkanharju        Hyvinkään Hiihtäjät         23.39,90      0.13,20
  3. Reijo Niemi              Vantaan Hiihtoseura         23.56,80      0.30,10
  4. Kari Nurmi               Laukkosken Taimi            24.05,10      0.38,40
  5. Leo Ukkonen              Tampereen Pyrintö           24.36,40      1.09,70
  6. Pekka Siiskonen          Tampereen Pyrintö           25.43,50      2.16,80
  7. Hannu Laine              Vammalan Seudun Voima       26.09,90      2.43,20

 Keskeyttäneet   1
  - 319.  40345385  Ari Niittymäki           Skiteam 105

M45 Miehet 45 vuotta 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Timo Salminen            Ski Jyväskylä               21.48,60
  2. Pasi Lounasaho           Vantaan Hiihtoseura         22.04,40      0.15,80
  3. Marko Leppämäki          Ylöjärven Urheilijat        22.22,80      0.34,20
  4. Tero Uusitalo            Vantaan Hiihtoseura         22.47,20      0.58,60
  5. Jani Köpsi               Nurmijärven Hiihtoseura     24.28,40      2.39,80

Yli 200 kilpailijaa Kaupin FIS-hiihdoissa 29.12.

Kaupin hiihtostadionin kilpailukausi alkoi sunnuntaina 29.12.2019 Pyrinnön järjestämillä FIS-hiihdoilla. Kisoissa hiihti maaliin yhteensä 237 kilpailijaa.

Miesten yleisen sarjan voiton vei Ilmajoen Kisailijoiden Karri Hakala ennen Kouvolan Hiihtoseuran Elmeri Toivasta ja Keuruun Kisailijoiden Eemil Helanderia (kuvassa punaisessa asussa). M18-sarjan voittaja, Norrvalla SkiTeamin Alexander Ståhlberh (kuvassa siniessä asussa) hurjasteli oman sarjansa ylivoimaiseen voittoon ja olisi ollut miesten yleisessä sarjassa toinen.

Naisissa nopein oli Viialan Virin Klaara Leponiemi ennen Jämin Jänteen Emmi Hakomäkeä ja Seinäjoen Hiihtoseuran Sofia Jorosta. Naisten sarjassa erot olivat selviä, mutta N20-sarjassa voitosta käytiin tiukka taistelu, kun kolme parasta hiihtäjää olivat lopputuloksissa kahdeksan sekunnin sisällä vahvimpana Pargas IF:n Anni Lindroos.

8-16-vuotiaiden sarjoissa kilpailtiin iltapäivällä FIS-sarjojen jälkeen. Myös pyrintöläisiä oli tottakai vauhdissa ja yksi voittokin tuli – sen otti kauden puhdasta riviään jatkanut Martti Kulmala M10-sarjassa.

Tulokset kokonaisuudessaan täältä.

FIS Tampereen Pyrinnön hiihdot 29.12.2019 Kaupissa

Lauhasta säästä huolimatta FIS Tampereen Pyrinnön hiihdot hiihdetään sunnuntaina 29.12.2019 Kaupissa.

FIS-sarjoja ovat NYL, MYL, N20, M20, N18, M18, N35 ja M35. Muuta sarjat kilpaillaan kansallisena kilpailuna.

Kilpailu käydään Kaupin uudistetulla 1,5 km säilölumiladulla. Naisten yleisessä sarjassa matka on 9km (6 kierrosta) ja miesten yleisessä sarjassa 12km (8 kierrosta).

Lisätiedot kilpailusivulta. Tervetuloa mukaan!

Suksihuolto alkeet 18.12.2019 tai 8.1.2020 – ilmoittaudu

Aiemmin jo 11.12. suunniteltu suksihuollon alkeiden opetus peruuntui – eikä tieto välttämättä tavoittanut kaikkia.

Siksi uusi yritys. Tarjolla on kaksi samankaltaista 90 minuutin kurssia:

18.12.2019 klo 18-19:30 Kaupissa

8.1.2020 klo 18-19:30 Kaupissa

Alkeiskurssilla opitaan suksien voitelun perusteet niin, että saa sukset treenikuntoon ja saa pohjan oppia lisää esim. voidevalmistajien kursseilla.

Ilmoittautumiset viimeistään kurssia edeltävänä päivänä:

Pasi Rajala, 040 5464925, pasi.rajala(at)nokia.com