Naisissa tehty ahkerasti liigasopimuksia!
02.05.2025

Naisten Korisliiga -kausi 2024-2025 huipentui hienon finaalisarjan jälkeen Peli-Karhujen mestaruuteen, mutta Pyrinnössä on ehditty jo jonkin aikaa keskittyä tulevan kauden joukkueen rakentamiseen. Vaikka Pyrinnön naisten kausi päättyi puolivälieriin ja sen myötä pettymykseen, niin päävalmentaja Damon Williams ehti vakuuttaa pelaajat tekemisellään ja pääsee aloittamaan kesän harjoituskauden hyvistä asetelmista.
Pyrintö on julkaissut huhti-toukokuun aikana sosiaalisessa mediassa jo viiden runkopelaajan jatkosopimukset: Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams ovat pelaajia, joiden varaan on hyvä rakentaa joukkuetta ja sen pelillistä konseptia. Lisäksi uusimpana julkaistiin sopimus takapelaaja Ebba Pekosen, 23, kanssa. Vahvan maajoukkuetaustan omaava Honka-kasvatti ja ToPossa yhdessä Saanan ja Annikan kanssa SM-mitaleita saavuttanut Ebba on todella tervetullut vahvistus Pyrinnön joukkueeseen.
Myös valmennusrintamalta päästään kertomaan hyviä uutisia, sillä Marcus Ketola on lupautunut jatkamaan kakkoskoutsina jo kymmenenteen kauteensa Pyrinnön naisten edustusjoukkueen kanssa. Kiitos Marcus, että jaksat vuodesta toiseen tehdä arvokasta työtä joukkueen hyväksi!

Pyrinnön naisten tulevaisuus näyttää muutenkin valoisalta, sillä WU19 SM-pronssia juuri saavuttaneesta joukkueesta on kasvamassa Pyrintö Akatemian kautta upeita nuoria pelaajia Korisliiga-saappaisiin. Näistä seitsemän pelaajaa sai ensikosketuksensa Korisliigaan jo päättyneellä kaudella, joten kannattaa ehdottomasti pysyä Pyrinnön naisten matkassa! Ota siis seurantaan Pyrinnön naisten sosiaalisen media tilit: Facebook: tampereenpyrintonaiset ja Instagram: trepyrintonaiset
Kuvat: Antti Harju